Agnieszka Wachnicka o raporcie w Polskim Radiu

Rzecznik FinansowyRzecznik Finansowy logo

 

 

Agnieszka Wachnicka, Dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w urzędzie Rzecznika Finansowego

rozmawia z redaktorem o raporcie “Analiza prawna wybranych postanowień umownych stosowanych przez banki w umowach kredytów indeksowanych do waluty obcej lub denominowanych w walucie obcej zawieranych z konsumentami“.

Poruszone zostały sprawy wad umownych i klauzul abuzywnych zawartych w umowach waloryzowanych walutą obcą.

Do zapoznania z treścią całego raportu zapraszamy po wysłuchaniu audycji, jest on zamieszony na naszych stronach (link w nazwie raportu) oraz na stronie Rzecznika Finansowego z komentarzem, pod tym linkiem.

 • Krystyna

  A propos wpisu Andrzeja pod poprzednim tematem:

  “Banki piszą, że odnośnie walutowego charakteru umowy w praktyce można wyróżnić trzy konstrukcje kredytów walutowych oferowanych na polskim rynku:

  1. kredyty walutowe w ścisłym znaczeniu
  2. kredyty denominowane w walucie obcej
  3. kredyty indeksowane do waluty obcej”

  2, 3 – o takich w Polsce nie slyszalam, wszystkie sa denominowane/indeksowane ustalanym przez zarzad banku miernikiem zwanym “kursem (pozorowanego) kupna (niby) CHF”

  Interesuje mnie natomiast, co kancelaria tego banku rozumie przez 1

 • pomocy

  Im bliżesz referendum w sprawie Brexitu tym frank jest coraz droższy ,czy rządzący nie rozumieją powagi sytuacji .Jeżeli Angole wyjdą przyjdzie nam płacić 4,50 za franka

 • Robert

  Witold Modzelewski szczegółowo opisuje problem rozwiązania kredytów pseudofrankowych.

  http://tvn24bis.pl/wiadomosci-walutowe,77/modzelewski-nie-ma-jednego-rozwiazania-dla-wszystkich-frankowiczow,652184.html

  • Z”Ukosa”

   To widzę że Pan profesor poddał się ..nie tylko prawom ewolucji. A co ze słynna interpretacja art. 69ust.1 – już nie obowiązuje..?

 • Jędrek

  Szanowni Państwo.
  Przy porannej kawie ponownie sięgnąłem do historycznego wydania NAJWIĘKSZEGO KONSERWATYWNEGO TYGODNIKA OPINII W POLSCE wSIECI. Wydanie historyczne z dnia 18-24 kwietnia br. Na okładce jest lider Prawa i Sprawiedliwości Pan Prezes Kaczyński.
  Jak pamiętamy gazeta ta ukazała się w poniedziałek po naszej poprzedniej manifestacji, jednak co ważne przebitki i informacji na temat, że PAN PREZES POMOŻE FRANKOWICZOM A I OSAMEJ GAZECIE HUCZAŁY WSZYSTKIE MEDIA.
  Faktycznie w tamtym wydaniu Pan Prezes zabrał głos i w rozmowie Jacka i Michała Karnowskich powiedział:
  …Powiem tak: jako naród mamy potężne zasoby, potężne możliwości. Mądre, dobre rządy mogą rozwiązać dużą część problemów Polaków.

  KWESTIE TOKSYCZNYCH PRODUKTÓW FINANSOWYCH TAKŻE?

  Tak, choć wiem, że nie wszyscy w rządzie są o tym przekonani. To będzie poważna operacja, która musi brać pod uwagę kondycję banków, ale całkowicie możliwa do wykonania. Będzie musiał się w to zaangażować Narodowy Bank Polski. I żeby było jasne: nie mówię tylko o tzw. kredytach frankowych, w które złapano dziesiątki tysięcy rodzin i które stały się formą nowoczesnego niewolnictwa. Rozwiązać trzeba też kwestię polisolokat które dotknęły ok. 5 milionów Polaków i które wyciągnęły z ich kieszeni prawie 50 mld zł…

  Tak na prawdę tyle Pan Prezes powiedział w tym wywiadzie. Dowiedziałem się od niego, że on wie iż problem dotyczy KILKUDZIESIĘCIU TYSIĘCY RODZIN. Taka informacja jest wprost do wszystkich tzw programów pomocowych które należy skierować do POTRZEBUJĄCYCH. Niestety Pan Kaczyński nie mówi o tym, że zostało ZŁAMANE PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ SPOŁECZNA, a tylko że dotyczy to UŁAMKA PROCENTA POLSKIEGO SPOŁECZEŃSTWA. Tak postawiona sprawa jest w jego ocenie (tak wnioskuję) NIE WARTA JEGO ZACHODU.
  Czy Szanowni Państwo on tak myśli czy tylko gra albo kłamie? Jeżeli to robi to dlaczego tak postępuje? Nie zależy mu na DWUMILIONOWYM ELEKTORACIE? Nie wie tego, że dzięki nam ma totalną władzę a Pan Duda stał się Prezydentem Dudą?

  Osobiście uważam, że on to wszystko dobrze wie. Niestety lobby banksterskie tak skutecznie GO ZASTRASZYŁY, że ten zacny i zasłużony polityk po prostu BREDZI. Mylić dwa miliony z kilkudziesięcioma tysiącami to tak jak by w programie 500+ DAĆ PIENIĄDZE NIE NA DRUGIE A NA WSZYSTKIE (również na pierwsze) DZIECI!

  Informacja, że NBP będzie zaangażowana w proces (wg. mnie) POMOCY KILKUDZIESIĘCIU TYSIĄCOM POTRZEBUJĄCYM TZW FRANKOWICZOM JEST FAKTYCZNIE PRZESĄDZONA.

  Nie byłbym jednak sobą, ja Jędrek urodzony optymista gdyby nie fakt tego co się stało od czasu kiedy to Pan Prezes Kaczyński udzielał tamten wywiad.
  Materiał szczegółowy jest wyżej. Rzecznik Finansowy NIE MÓWI O POMOCY, skupia się TYLKO NA PRAWIE i SPRAWIEDLIWOŚCI.
  Ostatnie dni też przyniosły NOWĄ JAKOŚĆ W NASZEJ SPRAWIE. Sądy w Polsce zaczęły orzekać zgodnie z POLSKIM PRAWEM i Sędziowie przestali bać się banksterów.
  W Prokuraturze Szczecińskiej rozpoczął się proces dochodzenia do prawdy w sprawie naszych niby kredytów. Nie przesądzając o losie to już dzisiaj wiem (nie wyobrażam sobie tego), że POLSKI WICE PREMIER KTÓRY CHCE BYĆ PREMIEREM I SZEFEM PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI BĘDZIE (mam nadzieję że tylko na początek) ŚWIADKIEM W TYM ŚLEDZTWIE. To podczas naszej sobotniej manifestacji wprost o roli Pana Morawieckiego mówiła płomiennym głosem O ROLI TEGO CZŁOWIEKA (nazwa własna) TEGO PRZEKRĘTU STULECIA. TEGO MORALNEGO I EKONOMICZNEGO GWAŁTU NA POLSKIM OBYWATELU.

  Panie Prezesie Prawa i Sprawiedliwości. Panie Kaczyński uprzejmie proszę o zrewidowanie swojej wypowiedzi. DWA MILIONY POLAKÓW CZEKA NA TO I WIERZYMY, ŻE DLA PANA WAŻNIEJSZY JEST INTERES POLAKÓW JAK GRUPY BANKSTERÓW KTÓRYCH CENTRALE SĄ PO ZA NASZĄ OJCZYZNĄ.

 • JakaJa

  Kredyt walutowy to taki, gdzie bierzesz kredyt w walucie X, splacasz w walucie X i odsetki sa liczone w walucie X. Nic nie jest waloryzowane/indeksowane do innej waluty. Wyznacznikiem odsetek zas jest libor okreslonej waluty. Nie ma zadnej tabeli kursow, etc..

  • Jędrek

   W uzupełnieniu do przedmówcy dodam, że jest pewnie jakaś marża z za udzielenie kredytu.
   Z tego co było podczas słynnej debacie w Senacie przedstawiciel ZBP poinformował Senatorów, że w “tamtym czasie” udzielonych zostało około 2% kredytów w szwajcarskiej walucie.

  • Z”Ukosa”

   A w jakiej -w/g Ciebie -walucie jest uruchomiony – patrz. wypłacony , wykorzystany..? Co to znaczy “bierzesz”..?

 • pomocy

  wy tu gadu gadu a frank po 4,10 najdroższy od czasu czarnego piątku

  • Jędrek

   [email protected] Ale mnie wystraszyłeś 🙂

   W moim banku tfu (PKOBP) jest TYLKO po:

   Sprzedaż 4.0821 4.0821 0.86%

   • Maria

    u mnie tez ponizej bo za 4.0944 🙂 A to jest tabelka oficjalna, bo dla mnie jest specjalna tabelka o 20-30 gr wyzsza, w koncu jestem znaczacym dla banku klientem ktoremu mozna za plecami pozwyzszac sobie kursy walut jak tylko dusza (zarzadu) zapragnie.

 • Jędrek

  [email protected] Co ja zrozumiałem z wypowiedzi Pana Profesora.
  POŁĄCZYĆ LIBOR Z WIBOREM I WYBRAĆ JAKĄŚ ŚREDNIĄ.
  WZIĄĆ KURS SPŁATY TAKI JAKIŚ Z NIEDAWNEJ PRZESZŁOŚCI. KURS Z NBP NP. PO 4ZŁ?

  Przecież to jakiś kosmos.

  Dla czego nie idzie się NORMALNĄ PROSTĄ DROGĄ.

  Wziąłem kredyt denominowany. Dostosować go do kredytu który był wzięty w złotych.
  Mam nadpłatę względem złotowego wielkość nadpłaty odejmuje się z salda.
  Od tego momentu mamy kredyt złotowy, na normalnych zasadach.
  Jeżeli okaże się, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopę np. o 025 punktu procentowego, to rozumiem, że MÓJ KREDYT ZŁOTOWY MOŻE WZROSNĄĆ.
  Ustawa jest po to tylko, żeby zformalizować ten PROSTY ZABIEG.
  Zdejmuje TYKAJĄCĄ BOMBĘ z banksterów.
  Cywilizuje kredyt do warunków ogólnie przyjętych.
  Daje spokój ducha wszystkim decydentom którzy dopuścili się tego przestępstwa. Śledztwo się umarza.
  Banksterzy zaczynają myśleć nad strategią odbudowania zaufania społecznego.

 • Apolonia

  @Jędrek – z całym szacunkiem, ale jak możesz pisać ,”że WIERZYMY ,że dla Pana ważniejszy jest interes Polaków jak grupy banksterów”. Jak można wierzyć, kiedy Pan Prezes zrobił z bankiera Morawieckiego wicepremiera…?
  ,

  • Jędrek

   [email protected] To jest właśnie ten OGROMNY PROBLEM. Mam nadzieję, że prędzej jak później dowiemy się o tym dilu politycznym. Dowiemy się dlaczego poświęcił ogromne pieniądze WŁASNEJ RODZINY na rzecz pracy w rządzie. Może jednak ma obawy co do tego, że Pan Minister Ziobro doprowadzi do ROZLICZENIA BANKSTERÓW. Pójdzie drogą Prawa i Sprawiedliwości i w miejsce tego symbolicznego bankstera w klatce zobaczę w realu bankstera? Przyznam się szczerze, że podczas bardzo emocjonalnej wypowiedzi wdowy po samobójcy (klienci BZWBK) oczami wyobraźni WIDZIAŁEM W NIEJ (KLATCE) PANA MORAWIECKIEGO!
   [email protected] Uważam, że wykonał ruch w celu ratowania własnej dupy. Nie wiem czy po manifestacji byłaś na zebraniu SBB, ale w kuluarach była dyskusja na temat projektu Premiera Morawieckiego. Jeżeli on to zrobi co planuje to NIE ISTNIEJE W SWOIM BANKSTERSKIM ŚRODOWISKU 🙂 Czy to wystarczy? Nie wiem, myślami wracam do wypowiedzi wspomnianej wdowy i tego co opowiadała (na manifestacji) Pani Pawlicka na temat filmu który wyemitowany był w TVP2 i wtedy włącza mi się taki SPRAWIEDLIWY JĘDREK ZERO TOLERANCJI DLA BANKSTERÓW!!!

   • Maria

    Ale Morawiecki ma gdzieś co powiedzą bankowcy. Stać go na to aby leżeć wentylem do góry. Jakby musiał pracować to by tego nie robił, co było widać po panach z PO i KNF jak nawilżali (i nawilżą) rowki bankowców, bo przecież liczą na ciepłe posadki. To teraz robi Belka plując na kredytobiorców we franku – liczy ,ze dostanie pracę w banku. Niedawno jeszcze się śmiał z bankowców ,że przywłaszczaj pieniądze a tu nagle przeszedł na drugą stronę i zczął mocne nawilżanie.

 • Tomek

  Uzywanie naszych pieniedzy w NBP, po to, aby “pomoc najbiedniejszym” to najgorsze mozliwe rozwiazanie. Bankstera dostanie swoje (bezprawnie), ludzie i tak nie beda w stanie oddac dlugu (bezprawnego), NBP straci nie dostajac nic w zamian (akcje bankow). Kompletny debilizm.

 • Tomek

  A propos “kredytow walutowych”

  “Senator Henryk Cioch:
  Ja oczywiście mam wyrobione zdanie na temat nadzoru, ponieważ przez dłuższy czas w tym wszystkim uczestniczyłem. A wiadomo, że skoro uczestniczyłem, to co do zasady nie krytykuję tej instytucji. (Wesołość na sali) Ale jest tu, proszę państwa, niezmiernie istotny problem. Jako prawnik, jako adwokat nie wchodzę w kwestię kognicji sądów, ponieważ nie wiem, jakie wyroki będą w tej sprawie wydane, czy takie jak w innych krajach, na przykład w Chorwacji… Być może tu zostaną wydane inne sądy. Niemniej jednak cały problem do czegoś się sprowadza. Zadałem takie samo pytanie panu ministrowi Kowalczykowi oraz panu przewodniczącemu Jakubiakowi i panu zastępcy. Od pana ministra uzyskałem taką odpowiedź. Cytuję: z kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich 98% to były kredyty złotówkowe. Czyli tylko i wyłącznie 2% to były kredyty, w przypadku których na konto kredytobiorcy poszła kwota we frankach szwajcarskich. A to ma niezmiernie istotne znaczenie. Jeśli tak było, to tego typu umowy były umowami pozornymi, a umowy pozorne z punktu widzenia prawnego są umowami bezwzględnie nieważnymi. Można by było przyjąć, że są to umowy sprzeczne z zasadami współżycia społecznego albo że banki, udzielając takich kredytów, działały w złej wierze. A więc na podstawie art. 58 §3 takie umowy są nieważne. Ale to są kwestie, które rozstrzygną sądy.

  Na koniec podaję przykład. Jeżeli ktoś, kto wziął 300 tysięcy zł kredytu, wziąłby kredyt złotówkowy, to miałby do spłaty 300 tysięcy zł kapitału. Ale jeżeli ktoś wziął 300 tysięcy zł po kursie, który wynosił, powiedzmy, 2 zł, a więc wziął 150 tysięcy franków szwajcarskich… Ile ma do spłaty? I to jest podstawa oprocentowania. Tutaj problem polega właśnie na tym, że to nie były kredyty hipoteczne, tylko toksyczne, nieuczciwe instrumenty finansowe bardzo zbliżone do opcji walutowych. Dziękuję.”

  Senat, luty 2014. DWA TYSIACE CZTERNASCIE K*RWA.

  https://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/przebieg,271,2.html

 • gg

  jędrek –
  odurzony nigdy nie pójdzie prostą drogą.
  zatrute umysły tak mają.
  na toksyczne produkty dostajemy zatrutą pomoc.
  komuś pomoże – ale nie nam.

 • Jędrek

  [email protected] Wielkie dzięki za przypomnienie OCZYWISTEJ OCZYWISTOŚCI.
  Ten temat poruszałem kilka miesięcy temu w tym tutaj 🙂 miejscu. Dawkując emocje proponowałem zapoznanie się z tym stenogramem posiedzenia Komisji Senackie.
  Nikt, podkreślam NIKT nie zainteresował się problemem a moją skromną osobę postrzegali czytający chyba za oszołoma. Wszyscy chyba sądzili, że banksterzy mówią prawdę a ja oszołom bredzę. Na koniec dałem link do tej strony 🙂 Czy ktoś kliknął i się zapoznał z TYM DOKUMENTEM? Może dwie osoby? Trzy?
  Dla tego serdecznie Ci dziękuję za ten materiał i link. Ludzie czytajcie dokumenty i wówczas w waszej walce przyjdzie w Was TAKIE WQURWIENIE, ŻE W TYSIĄCACH, ZA OSTATNIE SWOJE PIENIĄDZE PRZYJEDZIECIE NA NASTĘPNĄ MANIFĘ.
  To jest sól naszej walki. Przekonanie, że mamy rację a TO JEST DOWÓD W SPRAWIE!!!

  Po raz kolejny zadam pytanie publiczne czy władze SBB zwróciły się do biura Krajowej Informacji Kredytowej w sprawie POKAZANIE POLAKOM FAKTYCZNEJ NIESPŁACALNOŚCI NASZYCH ZOBOWIĄZAŃ? Nie odpuszczę do końca świata i będę tego się domagał żebyście w piśmie z podpisem wystosowali pismo do nich. Będę oczekiwał na odpowiedź z tej instytucji. Jeżeli się okaże, że będą one inne jak te teraz kłamliwie podawane to będziemy pytali DLACZEGO WPROWADZAJĄ W BŁĄD POLSKIE SPOŁECZEŃSTWO. Najwyższy czas żeby Polacy dowiadywali się, że JESTEŚMY MANIPULOWANI. Polacy mają prawo wiedzieć dlaczego w tej instytucji BIK w radzie nadzorczej zasiadają QMAĆ TYLKO BANKSTERZY!?

 • Robert

  Franek już po 4.10

  • Piotr

   W tym tempie to do 23.06 czyli referendum w UK będzie po 4.70.
   A jak wyjdą to… Nawet nie chcę myśleć.

   • vis

    prawdopodobnie wyjdą.. a wtedy akcja niepłacenia rat nie będzie już potrzebna..

   • vis

    oczywiście może się jeszcze zdarzyć cud nad urną jak niedawno w Austrii

   • vis

    już widzę TW spułkoskiego ględzącego o fatalnym splocie okoliczności i pizdraszkiewicza o nadmiernym optymiźmie

 • Aga

  Witam,
  Nie będę się rozpisywać,bo już wszystko zostało skomentowane. Jedno co mi po tych 7 latach spłaty przychodzi do głowy to powiedzenie:
  UMIESZLICZYC LICZ NA SIEBIE! BIERZ SPRAWĘ W SWOJE RĘCE I NIE LICZ NA KOLEJNYCH OSZUSTÓW, BO TO JEDNA MAFIA POLITYCY I BANKSTERZY

  • Apolonia

   @Aga, tylko ,jak niektórzy się już przekonali,jest jeszcze MAFIA SĄDOWNICZA, dlatego bierzemy sprawę w swoje ręce i walczymy,każdy z nas,jak kto może.

 • MIASTECZKOOSZUKANYCH

  DLACZEGO BLOKUJECIE TEKST DOTYCZĄCY MIASTECZKAOSZUKANYCH ???

 • Jędrek

  Moje zauważenie jest takie.
  No to Pan Prezes ma na tacy banki.
  Repolonizacja idealna. Problem jest jednak taki – KTO DO TYCH BANKÓW BĘDZIE CHODZIŁ?
  Czy aby dobrym pomysłem jest skupować akcje bankruta(ów)?

  Chyba, że w cudowny sposób dofinansuje się te trupy pieniędzmi z NBP. Wszak szefem jest (będzie) bliski współpracownik Pana Prezesa.
  Czy aby Pan Prezes się nie zakiwał? Jak faktycznie Wielka Brytania wyjdzie z UE to nad tym burdelem z frankiem nikt nie zapanuje. Nikt mam na myśli ekonomiczne umysły tego świata a co dopiero mówić o politykach. Osobach wielkich ambicji I ŻADNYCH MOŻLIWOŚCI. To oni (banksterzy) kazali politykom PiS czekać. Doczekają się.

  Miałeś chamie złoty róg, został ci się jeno snur 🙂

 • Sebastian
  • JanD – według niektórych “Tłusty kot” tylko jakoś o tym nie wie |

   Ha ha ha…. trollu pomyliłeś strony 😉 To nie jest strona dla banksterów 😉
   A dla nas oszukanych przez banki to jest akurat pozytywna wiadomość!

   • Piotr

    Dokładnie [email protected] tak pisze “Mała pozytywna wiadomość na dziś”.

    • JanD – według niektórych “Tłusty kot” tylko jakoś o tym nie wie |

     Ups z tego przepracowania – aby starczyło na spłatę kredytu – już mi się literki mieszają i zamiast “mała pozytywna” przeczytałem “mało pozytywna”.
     Zwracam honor 🙂

 • Maria

  A mnie wkurza ,że Polska jest krajem doświadczalnym niechronionym przez słabych lub przekupnych urzędników i słabe prawo. Polisolokaty …. u nas maja sie dobrze, 5 mil ludzi ma coś, a z założeń projektu 70% z nich będą niespłacane wiec prawie calość zagrabi “towarzystwo”. Nasze państwo zamiast wziac je unieważnić masowo jak to zrobiła chyba hiszpania i …anglia ? nie pamietam dokladnie , że umowa znikała i do tego te “towarzystwa miały zapłacić odsetki od przetrzymywanej kasy. U nas mamy jeszcze zakazane w inny krajach (przez te same banki co robiły to u nas) kredyty demoninowane do czegoś a czym sobie gra duzo banków aby wydoić polaków. I wszystko podobno zgodne z prawem. To czy mamy takich do dupy rządzących i ich prawników ,czy tylko dostali duze łapówki od tych banków i “towarzystw” aby moc okradać ludzi ? A co z chwilówkami i odnawialnymi w nieskończoność umowami przy których ludzie nie mogą się wygrzebać…… bo jak to powiedział jeden z bankowców … “bo można” ?
  Państwo liberalne czyli atrapa państwa, państwo teoretyczne, dno.

  • Z”Ukosa”

   [email protected] i “wszystko podobno , zgodne z prawem”…a dlaczego ma być niezgodne skoro prawo ustala ten kto rządzi , inaczej ..ten kto ma wpływ na jego uchwalanie. Spójrzmy do Konstytucji ,w prawie każdym jej postanowieniu-artykule ,zapis, “określi ustawa”. A kto uchwala ustawy..? Nic dodać nic ująć . To jak “mafia” dostanie się do władzy , to także skwapliwie z takich , konstytucyjnych zapisów może skorzystać. Ile kodeksów i ustaw trzeba poznać , by dojść do wniosku , że każdą prawną normę , można tak zaplątać, skomplikować wielością aktów prawnych , do niej się odnoszących , że sam -jak to mówią – diabeł nie rozplącze. I tak jest w przypadku naszych tzw. kredytów pseudofrankowych , całe lata mijają i dalej elity “prawne” , nie mogą tego węzła gordyjskiego rozsupłać – albo nie chcą . Przecież aż język świerzbi , by wykrzyczeć do Rzecznika Praw Obywatelskich , by skierował w naszej sprawie wystąpienie do TK , dlaczego tego nie czyni ..?, przecież problem dotyczy kilkuset tys. obywateli Jego Kraju. Ale dość , widocznie materia społeczna jeszcze dobrze się ma i wszystko jest w normie. Ale nie radziłbym organom Naszego Kraju , by dalej bawiły się zapałkami- art. 76 Konstytucji RP cały czas pyta- krzyczy , gdzie jest Państwo.

 • Sebastian

  “Ha ha ha…. trollu pomyliłeś strony ? To nie jest strona dla banksterów ?
  A dla nas oszukanych przez banki to jest akurat pozytywna wiadomość!”

  Dlatego napisałem że to jest “mała pozytywna wiadomość”

  PS
  Nie jestem trolem i sam spłacam toksyczny kredyt

  • hogata

   Emotikonki tu są strasznie niewyraźne, co bywa powodem pewnych nieporozumień. JanD dobrze odczytał Twoje intencje.
   Co ciekawe w tym artykule o propozycji Pietruchy i s-ki: “Zostałaby ona skierowana do rodzin najsłabszych ekonomicznie, tzn. takich, których rata kredytu wynosi minimum 70 proc. dochodów. Według danych związku, takich rodzin może być około 10-15 proc.” Jak tylko ten błyskotliwy pomysł ZBwP się pojawił, to było coś ok. 6-7%. Te nowe szacunki to po Brexicie?

 • Jędrek

  Tekst wrzucony przez [email protected] jest bardzo ciekawy i jest tylko o krok od tego, ŻE KREDYTY (TZW) BYŁY UDZIELONE Z NARUSZENIEM POLSKIEGO PRAWA.

  Apeluję do Pana Prezydenta o podjęcie MĘSKIEJ DECYZJI i oparcie się na instytucjach prawa. Bardzo mi się podoba postawa w tym względzie i prawidłowa ocena otoczenia Pana Prezydenta gdzie jest powiedziane wprost, że dokument stworzony przez banksterów NIE BĘDZIE BRANY POD UWAGĘ. To dobry sygnał nie mniej jednak NADAL BRAKUJE MI oceny prawnej problemu i jednoznaczne PODWIĄZANIE SIĘ POD INSTYTUCJE PRAWA.

  Drugim moim apelem jest czas Panie Prezydencie. Może go nam wszystkim zabraknąć. Nam może zabraknąć pieniędzy na raty. Bankom zabraknie kasy na bieżącą działalność a Pana zabraknie w Pałacu przy wyborach na reelekcję. Tak to działa. Dodatkowo takie Pana zachowanie w podobny sposób jak było z poprzednią władzą może pogrążyć Pana Partię. Za trzy lata może być taki zwrot preferencji podczas wyborów o jakim się nam jeszcze nie śni. Solidarność też “urodziła” AWS. Co prawda krótko rządzili ale rządzili. Co jeżeli takim dzisiejszym AWS-em będzie KOD? Nie możliwe? To proszę sobie przypomnieć czy na początku batalii o fotel prezydenta były przesłanki, że Pan dr Duda wygra? Nie! Miał kilkanaście procent Społecznego poparcia. Czy było wiadomo, że PiS będzie rządził samodzielnie? Nie! Nie było takich przesłanek. Mało tego o głupie (na szczęście PiS) pociągnięcie lewicy, że poszli z Palikotem do wyborów, że dzisiaj nie rządzi koalicja: PO, PSL, SLD.

  Pisowi tak się udało, że wielu polityków tej partii TAK DRWI Z POLITYKÓW PO, ŻE CI DRUDZY NAWET PODPALĄ POLSKĘ ŻEBY WRÓCIĆ DO WŁADZY. O to Wam chodzi. Namawiacie mnie na oddanie mojego głosu na inne ugrupowanie?
  Nie igrajcie z ogniem. Jak za trzy lata KOD by rządził TO ROZSZARPIĄ WAS NA STRZĘPY.
  Jesteście na dobrej drodze. Ruch należy do Pana Prezesa poprzez Pana Prezydenta . Dłuższe czekanie nie ma sensu. GO.

 • Jędrek

  Ale nerwowo.
  [email protected] przyniósł nam nowinę a my zaraz troll 🙂

  To prawda, że w przeszłości nawet zabijano posłańców ze złą nowiną, ale ani Sebastian nie jest ZŁYM POSŁAŃCEM a i sama informacja w obszarze, że pogoniono banksterów z ich propozycją TO W GRUNCIE RZECZY DOBRA WIADOMOŚĆ.

  Kochani mniej nerwów 🙂

  • gg

   nerwowo będzie jeszcze długo.
   dobrze, że odrzucili wypociny bandytów z banków,
   ale propozycje PAD np. jakaś pomoc dla tych co mają do 70m2 mieszkanie to
   też kurestwo.
   a jak ktoś ma 70,5m2 to zostaje rzucony na pożarcie i niech sobie radzi sam.
   i kilka podobnych rzeczy.
   wszyscy zostali tak samo oszukani i tak samo są okradani do dzisiaj.
   gdyby komuś na tym zależało . to sprawa nielegalnych kredytów była by
   załatwiona w dwa tygodnie.
   potrzebny brudny harry z jego poczuciem sprawiedliwości,
   skutecznością działania i największą spluwą.
   proste i szybkie rozwiązania.

   • Piotr

    W mediach bębni się non stop o tym, że franek strzelił. Pomoc dla frankowiczów. Ale cisza, że kredyty te były niezgodne z prawem, że oszukano ludzi.

   • Małgorzata

    Super napisane,właśnie tak jak trzeba!

   • Z”Ukosa”

    [email protected] to jest napiękniej a jednocześnie najbardziej obiektywne , brzmiące słowo w e frankowym temacie – “to jest kurestwo”, nic dodać nic ująć. To jak esentiale negotti tego “kredytu”. Tyle ze w naszym kraju “kurestwo”, nie jest zabronione.-jak widać.

 • Jędrek

  To mi się najbardziej podoba w tym ciekawym wywiadzie z Panem Posłem Szewczakiem:

  Mogę odwołać się do przykładu posła Ryszarda Petru. Pan Petru również zaciągnął kredyt we frankach, a swego czasu bardzo Polakom te kredyty polecał. Nagle jednak, tuż przed skokiem kursu franka, przewalutował swój kredyt na złotówki. Rodzi się pytanie czy to jest przypadek, że zrobił to w bardzo krótki czas przed skokiem kursu franka.
  I dlaczego nie powiedział, że przewalutowuje swój kredyt?
  – Może przez skromność, nie wiem (śmiech). Ale jeśli pan Petru tak zrobił, to może miał jakąś wiedzę, której my nie mamy. I może, nauczeni tym doświadczeniem, powinniśmy zabezpieczyć się przed kolejnym wzrostem kursu franka.

  Może TAJEMNICZY DON PETRU:) Szkoda, że wtedy nie dał cyny. Dzisiaj pewnie bym był petrofcem a nie pisiorem. To pierwsze kojarzy się z przystojniakiem a to drugie … 🙂

  http://prawy.pl/32646-frankowa-zmowa-banksterow/

  • Andrzej

   Szewczak mówi tak jak powinno to zostać załatwione – tylko ten termin jesienny….Do tego czasu to może nie być co załatwiać.
   Modzelewski natomiast chce zalegalizować bezprawie, bo przecież już dziś wiadomo, że kredyty indeksowane na podstawie wydanych wyroków sądów są w rzeczywistości Złotowymi oprocentowanymi Marża+Libor, a to uderza w banki jeszcze gorzej niż przewalutowanie po kursie historycznym i potraktowanie kredytu od początku jako złotowego z oprocentowaniem Marża+Wibor.

   Pozostała tylko kwestia kredytów DENOMINOWANYCH, gdzie bank pozorował walutowy charakter kredytu.

   Szewczak ma mój głos – pod warunkiem przejścia do KUKIZ 15 w sytuacji nie wywiązania się z obietnicy przedwyborczej (przewalutowanie po kursie historycznym) Prezydenta doktora AD. PIS też może odjąć głosy całej mojej rodziny jeżeli ta sprawa nie będzie załatwiona zgodnie z obietnicą PAD.
   TUTAJ “Uważałem i nadal uważam, że w tej sprawie nie wolno legalizować bezprawia” – powiedział JANUSZ SZEWCZAK I TEGO SIĘ TRZYMAJMY – ani jednego kroku w tył.

 • wernyhora

  „Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość z niepokojem przyjmuje zalecenia Komisji Nadzoru Bankowego tzw. „Rekomendację S” wprowadzające ograniczenia w dostępności do kredytów walutowych, których głównym skutkiem będzie zmniejszenie możliwości nabywania przez obywateli (szczególnie przez młode osoby) własnych mieszkań”. Dlatego ja nie ufam politykom w ogóle tylko tym, którzy mają ten sam problem co ja. I jeśli pozbędą się go przede mną (czego każdemu życzę) to automatycznie i im przestaję ufać.

 • Jędrek

  Kiedy w Sejmie rozpocznie się procedowanie?

  Posiedzenia w Sejmie:
  czerwiec:
  21. Posiedzenie Sejmu RP w dniach 21, 22, 23 czerwca 2016 r.

  lipiec
  5, 6, 7 lipca 2016 r.
  19, 20, 21, 22 lipca 2016 r.

  wrzesień
  5, 6 września 2016 r.
  13, 14 września 2016 r.
  21, 22, 23 września 2016 r.

  październik
  5, 6, 7 października 2016 r.
  19, 20, 21 października 2016 r.

  listopad
  3, 4 listopada 2016 r.
  16, 17, 18 listopada 2016 r.

  listopad/grudzień
  30 listopada, 1, 2 grudnia 2016 r.

  grudzień
  13, 14, 15, 16 grudnia 2016 r.

  • miki

   obawiam się, że w tym roku nie znajdą czasu.
   przecież nie chodzi o to aby złapać króliczka…

 • Marek G

  Jędrek – jesteś wielki, poważnie – biję brawo na stojąco.
  Drodzy Państwo – Jędrek zamieścił powyżej świetny “apel” do Prezesa J. Kaczyńskiego – zróbmy użytek z tego apelu (za pozwoleniem autora) i wyślijmy go (każdy z nas z osobna) do Pana Kaczyńskiego (a ewentualnie po przeredagowaniu do innych posłów z PIS i Ruchu Kukiz 15.
  Pozdrawiam Wszystkich tu piszących – bądźmy aktywni !

 • Jędrek

  Szanowny Panie Prezesi i Prezydencie.

  Dlaczego moja rodzina przez Was Cierpi?

  Sprzedaż 4.1061 4.1061 0.59%
  To kurs franka w moim tfu podobno Polskim banku (PKOBP).

  Przecież wszyscy rozsądni bankierzy mówili, że w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej frank POSZYBUJE W KOSMOS!
  Dlaczego Panowie słuchaliście banksterów a nie fachowców czy zdroworozsądkowych obserwatorów Polskiej sceny. Dlaczego nie słuchacie Polaków – frankowiczów?

  Mnie skok franka nie zaskoczył. Myślę, że Was również.
  O co chodzi Panowie? Nie dbacie o interesy Polskich Obywateli tylko o super biznes krwiopijnych np. Niemieckich banksterów? Przepraszam, czy DONALD DALEJ RZĄDZI?

  Emocje w Polskich rodzinach sięgają zenitu. Obietnice Prezydenta nadal są tylko obietnicami.

  Panie Prezesie Jarosławie Kaczyński O CO CHODZI? Jedno Pan głosi a co innego robi? Polskie rodziny czekają na SZYBKĄ, BŁYSKAWICZNĄ DECYZJĘ!

 • Majka

  Ustawa moze do konca roku … ja dziekuje za to tempo, co z tego, ze wiecej sie w mediach mowi na ten temat, trudno, zeby tak nie bylo, skoro swiadomosc oszukanczych praktyk jest juz powszechna, ale co z tego, skoro nic konkretnego wciaz nie zrobiono

  • Majka

   Do konca roku to moze byc taki frankogeddon, ze nie bedzie juz czego zbierac, ja juz nie widze sensu dalszego wrzucania pieniedzy do tej studni z opadajacym dnem …. a tymczasem sie okazuje, ze nawet proponowana przez bank zamiania waluty jest niezgodna z prawem (jak wiekszosc bankowych zapisow tych umow …)

 • marju73
  • Iskierka

   Bardzo dobre, dzięki.

 • tomek

  Komplikują rozwiązanie bo w mętnej wodzie lepiej się łowi frajerów . To oczywiste, że to pozorne rozwiązanie problemu. Kurs sprawiedliwy dla niespłaconego kapitału będzie z “niedalekiej przeszłości”(czyli bardzo wysoki) i aby to zakamuflować wydłuży się okres spłaty.
  Maliniak i jego ekipa łże i boją się banksterów, a niby takie to silne państwo za ich rządów.
  Postraszyć kryminałem jak to w Islandii miało miejsce i byłoby przewalutowanie dla wszystkich po kursie z dnia podpisania umowy i niech się cieszą że nie siedzą za kratkami bo sprawiedliwe rozwiązanie by to uwzględniało. Bo złodziej jak oddaje łup ponosi również karę za sam czyn.

  • JanD – według niektórych “Tłusty kot” tylko jakoś o tym nie wie |

   Islandczycy nie straszyli tylko wskazali winnych i ukarali.
   Mały naród, a jednak taki wielki.

 • Małgosia

  Czy ktoś może mi powiedzieć gdzie znajdę kalkulator ,albo może ktoś mi pomoże wyliczyć ile zapłaciłam spreadów?
  Proszę o pomoc -moja chora rata to 3100 zł i już mnie ścina z nóg!
  Nie potrafię posługiwać się exelem.
  Z góry dziekuję za pomoc

  • “Profesorek”

   Tak orientacyjnie – by zobaczyć jak może być skala -suma spread’u/nadpłaty : zsumuj swoje raty i inne opłaty wobec banku -zakładam że opłacane/spłacane wg kursów sprzedaży z tabeli twojego banku- z takim samym zestawieniem sporządzonym na podstawie kursów średnich NBP . Różnica to nadpłata spread’u . Wariant drugi to porównie spłaty Twojego kredytu z takim samym – co do kwoty- kredytem w PLN. Wariant III, to faktyczy spread jaki pobrał bank na każdej racie , czyli : różnica między ratą naliczoną a ratą jaka by była , gdyby bank naliczał raty wg kursu kupna walut swojej tabeli kursowej. Suma tych różnic , na każdej racie to spread za cały okres spłaty. Trochę zabawy z tym jest , jeżeli nie masz excela. Pozdrawiam.

 • Małgosia

  Do Profesorek
  Dziękuję