Przewodnik po platformie DISQUS i pomoc

Trzeba się rozwijać, dlatego postanowiliśmy przejść na nowy system komentowania, który jest początkiem zmian na stronie Stowarzyszenia SBB. Jak zwykle „nowe” niesie ze sobą obawy i niepewność, dlatego chcemy wam pomóc się oswoić ze zmianami i dostrzec w nich plusy i możliwości, które my w nich widzimy, a które pchnęły nas do podjęcia tej niezmiennej decyzji.

Jak wszyscy wiemy WordPressowy system komentowania ma wiele minusów, które komplikują prace administratorom oraz przeglądanie jego zawartości przeglądającym oraz odnalezienie się w rzeczywistości nowo-odwiedzającym. Główne minusy to:

  • Konieczność powielania postów, z racji uciążliwego sposobu wyświetlania komentarzy po przekroczeniu ich magicznej liczby w postaci 200. Ten fakt powoduje „zamulanie” strony SBB.
  • Konieczność odświeżania całości strony w celu wczytania nowych komentarzy.
  • Brak możliwości ustawienia kolejności komentarzy nowe/stare.
  • Brak wielu funkcji, które są dostępne w zewnętrznych systemach komentowania.

Dlatego przeanalizowaliśmy różne rozwiązania sytemu komentarzy zewnętrznych i podjęliśmy decyzję, że Disqus  ma najwięcej plusów i możliwości takich jak:

  • Występuje w języku polskim.
  • Automatycznie synchronizuje się z platformą – stare komentarze nie przepadną.
  • Brak potrzeby odświeżania strony by wczytać nowe komentarze.
  • Możliwość zalogowania się przez konto google, twitter, facebook.
  • Możliwość oceny komentarzy.
  • Możliwość zgłaszania komentarzy o niskiej jakości do moderacji (flaga).
  • Możliwość współdzielenia komentarzy na portalach społecznościowych facebook, twitter.
  • Informacja o odpowiedzi do zamieszonego przez nas komentarza na email.
  • Możliwość zamieszczenia komentarza do dyskusji przez odpowiedź na email.
  • Możliwość dołączania plików do komentarza.
  • Możliwość zmieniania kolejności komentarzy Nowe/Stare/Najlepiej oceniane.
  • ….i jeszcze kilka innych.

Dobrze się to zapowiada, nie bez powodu Disqus jest najbardziej popularnym systemem komentowania na świecie.

Teraz przyszedł czas na część praktyczną. W tym celu zamieszczamy mały przewodnik po Disqusie jednocześnie prosząc o wsparcie w tej ważnej chwili dla naszego stowarzyszenia, a czego najlepszym dowodem będzie udział w dyskusji z takim zaangażowaniem lub większym jak dotychczas. 

Disqus – system komentowania postów:
System Disqus do komentowania postów na naszej stronie został wybrany, aby ułatwić i urozmaicić Wam korzystanie z tej dobrze rozbudowanej formy wypowiedzi. Daje on możliwość pisania postów jako anonimowy użytkownik, lub wykorzystując połączenie po przez Wasze konto na twitterze, facebooku czy google, a także pozwala zarejestrować się i komentować posty z Waszymi indywidualnymi ustawieniami. To ostatnie rekomendujemy i właśnie do rejestracji chcemy Was zachęcić. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was mały poradnik wraz z fotografiami, które w łatwy i szybki sposób pozwoli Wam lepiej zapoznać się z tym systemem. Dzięki czemu będziecie mogli cieszyć się w pełni z korzystania z możliwości rozmów pod pisanymi przez Nas postami do czego serdecznie zachęcamy.
Wybraliśmy system Disqus, gdyż jest bardzo łatwy w obsłudze, dlatego skorzystać z niego może każdy. Jak wspomnieliśmy wcześniej można korzystać z niego w sposób anonimowy, jednak korzystając z usługi rejestracji mamy więcej możliwości, a system zapamiętuje nasze ustawienia na stałe dzięki czemu nie musimy za każdy razem wpisywać swojego nicku, itp.
Zalety rejestracji to:

  • możliwość ustawienia avatara
  • liczenie Waszych wypowiedzi, co pozwala znaleźć się na liście Top Komentujących, która znajduje się na stronie
  • system zapamiętuje twoje ustawienia, nie musisz za każdy razem wpisywać swojego nicku, wybierać rodzaju sortowania
  • raz się zarejestrujesz, i na każdej stronie gdzie znajduje się Disqus macie ten sam profil
  • możesz śledzić aktywność i komentarze swoich przyjaciół
  • oraz przeglądać własne statystyki komentarzy

Komentowanie jako Gość (nieaktywne do odwołania).

  1. Wpisujemy komentarz
  2. W pole Name wpisujemy dowolne nazwę np. Anonim
  3. W pole Email podajemy adres email.
  4. Zaznaczamy pole Wolałbym pisać jako gość.
  5. Kliknąć na „strzałke” i komentarz zostanie zamieszczony

Uwaga! Wybierając ten sposób komentowania musimy liczyć się z tym, że wszystkie komentarze trafiają do moderacji, zanim pojawią się na stronie. Jako autor widzisz komentarz oznaczony informacją, że jeszcze nie przeszedł moderacji. Moderacja nie zajmuje zwykle dłużej niż 24 godziny.

Logowanie za pomocą konta serwisów społecznościowych.

  1. Klikamy na ikonę wybranego serwisu społecznościowego.
  2. Wpisujemy Login i Hasło z tego serwisu
  3. Akceptujemy, zasady i klikamy zaloguj.
  4. Zamieszczamy komentarz i zrobione.
  5. Kolejnym razem po kliknięciu w ikonę serwisu zalogujemy się automatycznie.

Uwaga! Wybierając ten sposób komentowania, nie przechodzimy poprzez moderację. Twój komentarz jest od razu publikowany. Sporadycznie może trafić do moderacji jeśli jest długi i/lub zawiera adresy/odnośniki do zewnętrznych witryn www i/lub zawiera nieodpowiednie słownictwo. W tym przypadku zostaniesz powiadomiony i musisz poczekać na moderację.
Logowanie przez konto serwisu społecznościowego nie jest tożsame z założeniem konta na Disqusie i dostępem do pełnej jego funkcjonalności. Aby powiązać konto społecznościowe z kontem Disqus, trzeba się zarejestrować według poniższej instrukcji i w opcjach powiązać profil Disqus z profilem portalu społecznościowego.

Rejestracja/założenie profilu Disqus.

Zarejestrować się możemy na kilka sposobów. Jednym z nich jest wejście po przez ten link do okna rejestracji. Wpisać swój nick, adres e-mail i wcisnąć Zarejestruj (‚Register’).
Nawet jeśli Twój nick jest już zajęty, nie przejmuj się! Ten nick służyć może tylko do logowania się, później w ustawieniach programu możliwe jest wpisanie swojego właściwego nicka (tego, którym identyfikujecie się na naszej stronie) i to właśnie on, będzie wyświetlał się przy oknie Waszego komentarza!
Drugim także bardzo prostym sposobem jest zarejestrowanie się po prostu podczas pisania komentarza pod naszym newsem. Po wpisaniu swojego nicka, adresu e-mail oraz zaznaczeniu okienka klikamy na „strzałkę ->” i od razu możemy cieszyć się zarejestrowanym kontem na naszym systemie.

Sposób rejestracji konta w platformie Disqus

Któregokolwiek ze sposobów rejestracji byście nie wybrali, to na podany przez Was e-mail dostaniecie wiadomość od systemu Disqus. Będzie on zawierał link, w który musicie kliknąć. Wasza rejestracja jest zakończona!

Edycja Profilu.

Po zarejestrowaniu i wpisaniu swojego hasła system przeprowadzi Was do okna Waszego profilu. Jego edycje można przeprowadzić właśnie stamtąd.
Tak jak na rysunku poniżej wskazuje strzałka w prawym górnym rogu okna ukrywa się to co jest najważniejsze dla twojego profilu. Najeżdżając ikonę trybu wyświetla się lista, z której można przejść do oglądania Waszego profilu, w tym statystyk komentarzy; edycji profilu, o której więcej poniżej; oraz możliwość wylogowania się.

Edycja profilu Disqus
Klikamy w Edit Profile (Edytuj Profil) na środku naszego ekranu pojawia się nowa strona:

Edycja profilu składa się z kilku zakładek.
Profile: w niej możecie wpisać swoje krótkie dane, oczywiście jeśli chcecie, nie jest to wymagane. Należy jednak zwrócić uwagę na dwie rzeczy.
Name – właśnie tutaj możecie zmienić swój nick, o czym pisaliśmy wcześniej i to właśnie ten nick będzie wyświetlany podczas komentowania naszych newsów. Dlatego jeśli podczas logowania Wasz nick był zajęty, wpiszcie tutaj ten, którym chcecie się przedstawiać w komentarzach na naszej stronie.
Drugą ważną rzeczą jest każdorazowe zapisywanie zmian, które odrobinę ukryte po przesunięciu paska okna w dół Wam się wyłoni. Tylko wtedy wszelkie zmiany w edycji profilu zostaną zapisane i zapamiętane.
Można ustawić sobie Wasz indywidualny avatar, czy jak kto woli ikonę. Najłatwiejszym sposobem dodania avatara do swojego profilu jest użycie przycisku Przeglądaj i z dysku swojego komputera załadowanie obrazka.

Account: To o czym wspominaliśmy wcześniej, czyli zakładka pozwalająca na połączenie swojego konta z innymi kontami społecznościowymi, nie jest wymagane robienie tego, ale daje możliwość wymiany komentarzy i dyskusji na różnych platformach.

Email Notifications: czyli powiadomienia – dają możliwość ustawienia przesyłania powiadomień o komentarzach na Wasz e-mail. Są to powiadomienia typu: informuj mnie o odpowiedziach na moje komentarze, subskrybuj wątki, które komentuję, powiadom mnie, gdy ja zostałem wspomniany w komentarzu.
Zaznaczając „Ptaszka” zgadzamy się na wysyłanie powiadomień;  Notify me of replies to my comments czyli powisdamiaj mnie o odpowiedziach na moje komentarze.  To jest opcja, która wielu z Was może się przydać. Dostajecie wtedy na email informacje wraz z zamieszczoną treścią odpowiedzi do Waszego komentarza. Wystarczy, że odpowiecie na tego emaila, a treść waszej odpowiedzi pojawi się jako komentarz do Waszej dyskusji na stronie, bez potrzeby wchodzenia na stronę.  Można subskrybować też wszystkie komentarze pod wybranym postem i odpisywać na nie w taki sam sposób.

Powyżej zostały opisane najważniejsze rzeczy dotyczące rejestracji oraz ustawienia swojego profilu. Teraz przedstawimy Wam sposób korzystania z możliwości Disqus prosto z Naszej strony, gdyż właśnie korzystanie z tego systemu na naszej stronie chcemy Wam przybliżyć.

Przejdźmy do dowolnego posta na stronie Stowarzyszenia.
Tak wygląda okno do komentowania po zalogowaniu i edycji profilu, które zaprezentowaliśmy powyżej. Wystarczy pisać komentarze do postów i je publikować (Pisz jako …)
Okienko pisania komentarzy

Ze strony do Disqus można się zalogować, wylogować, obejrzeć statystyki swojego profilu oraz go edytować. Wszystko ukryte po kliknięciu w wasz nick, który znajduje się w prawym górnyk roku okna do wpisywania komentarzy. Po kliknięciu w nick rozwija Nam się kolejna lista, z której można wybrać odpowiednie opcje.

Po kliknięciu w swój avatar, albo cudzy możemy zobaczyć statystyki danego użytkownika. Zliczane są komentarze, liczba pochwał (głosów) na komentarze, liczba osób, które śledzisz oraz które śledzą Ciebie.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, to ten pasek zaznaczony poniżej:
Sortowanie komentarzy

Najnowsze (domyślne), po naciśnięciu którego można wybrać system wyświetlania komentarzy wybierając z  trzech kategorii: Najnowsze (Newest), Najlepiej oceniane (Best), Najstarsze (Oldest). Dzięki temu możecie dostosować w jakiej kolejności będą wyświetlać się u Ciebie komentarze pod newsami na naszej stronie. My sugerujemy opcję: Najnowsze. Wtedy najnowsze komentarze pojawiają się u góry.

Aby zamieści komentarz do innego komentarza wystarczy kliknąć na Odpowiedz (Reply) znajdujący się pod nim.
Jeśli chcemy poprawić zamieszczony przez nas komentarz, wystarczy kliknąć Edytuj (Edit) pod nim.

Jeśli rozwiniemy menu po prawej stronie komentarza pojawią się nam dodatkowe opcje.
Usuń – w przypadku naszego komentarza
Zgłoś jako niestosowny – To bardzo ciekawa opcja. Jeśli jakiś komentarz uważacie za niestosowny dla to możecie zgłosić go do moderacji. Jeśli dotrą do nas więcej niż trzy takie zgłoszenia, komentarz automatycznie sam zniknie ze strony i będzie czekał niewidoczny na moderacje ze strony administratorów.

Oprócz tego możliwa jest ocena komentarza przez strzałki znajdujące się pod nim.
Dzięki temu jeśli ustawimy sortowanie komentarzy według najlepszych, inni będą mogli zapoznać się szybko z tymi najciekawszymi i włączyć się do dyskusji.

Dodatkowo jeśli uważacie, że jakiś komentarz zawiera informacje, czy opinie wartą przekazania możecie go  udostępnić na swoim profilu facebookowym lub tweeterze przez klikniecie na Udostępnij i wybór portalu społecznościowego.

Jak widzicie system Disqus to coś więcej niż tylko system komentowania postów. To też całkiem niezła zabawa oraz możliwość obserwowania aktywności waszych znajomych oraz rozmów z nimi!

Oczywiście to nie są wszystkie możliwości jakie daje Nam Disqus, w poście tym przedstawiliśmy Wam tylko te podstawowe. Mamy nadzieję, że Nasz poradnik oswoi Wam trochę nowy system komentarzy. Jeśli jeszcze macie pytania w związku z systemem komentowania zachęcamy do zadawania ich w komentarzach lub na email SBB.