Społeczny projekt ustawy odrzucony przez urzędników Prezydenta

Społeczny projekt ustawy odrzucony przez urzędników Prezydenta Andrzeja Dudy
Społeczny projekt ustawy odrzucony przez urzędników Prezydenta Andrzeja Dudy

Dzisiaj, 6 listopada, miną trzy miesiące od objęcia urzędu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej przez Andrzeja Dudę. To dzień, w którym Prezydent obiecał złożyć projekt ustawy mającej rozwiązać problem toksycznych “kredytów frankowych”.

W czwartek, 5 listopada w Pałacu Prezydenckim odbyło się kolejne spotkanie Zespołu pracującego nad tym projektem (projekt w załączeniu). Minister Maciej Łopiński poinformował, że projekt strony społecznej, nad którym trwały prace Zespołu w Pałacu Prezydenckim od wielu tygodni –  zostaje odrzucony. Zdaniem ministra Łopińskiego projekt ten nie może być brany uwagę, ze względu na “wątpliwości konstytucjonalistów”. Nie przedstawiono nam jednak nazwisk owych konstytucjonalistów, ani żadnych innych opinii prawnych.

Czy jesteś za przesunięciem terminu prezydentowi o dwa tygodnie, na 20 listopada? Szczegóły na facebooku BankoweBezprawie.pl. Teraz decydujemy!
(https://www.facebook.com/BankoweBezprawie/posts/1513102722321164)

Przedstawiono nam natomiast w kilku punktach nowe założenia do projektu m.in. “uzależniające unieważnienie klauzul niedozwolonych od porozumienia z bankami” oraz “pozostawiające kredyty jako walutowe”, a także przewidujące, że “możliwość spłacenia długu przez oddanie bankowi nieruchomości będzie uzależniona od sytuacji majątkowej”. Jutro mamy otrzymać wersję pisemną tych założeń.

Na podstawie dzisiejszej relacji oceniamy je jako bardzo dalekie od obietnic Prezydenta. Wyraziliśmy swoje głębokie rozczarowanie. Mimo obietnicy Prezydenta, nie mamy wpływu na kształt powstającego projektu. Przedstawione nam decyzje oceniamy jako złe.

Grupa negocjacyjna Stop Bankowemu Bezprawiu/wwalutowani/frankowcypl

Artykuł Macieja Pawlickiego.