List otwarty do Premiera Morawieckiego – Zaproszenie na konferencję prasową (8 grudnia godz. 15:00)

W dniu dzisiejszym o godz. 15 w Warszawie (ul. Marszałkowska 82)  odbędzie się konferencja prasowa organizowana przez Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu.

Konferencja prasowa będzie dotyczyła listu skierowanego do Pana Mateusza Morawieckiego – kandydata na Premiera Rzeczpospolitej Polskiej. List jest kierowany w dniu kolejnej rozprawy rodziny poszkodowanej przeciwko Bankowi Zachodniemu WBK.


Warszawa, 8 grudnia 2017 r.

List otwarty do Pana
Mateusza Morawieckiego
Premier Rządu RP in spe

 

Szanowny Panie Premierze,

W dniu dzisiejszym odbędzie się kolejna rozprawa w obronie mojej rodziny, Rodziny, która została pozbawiona ojca wskutek nielegalne wykonywanej umowy przez Bank Zachodni WBK[1]. Umowy, która została zawarta w czasie, kiedy Pan był Prezesem tego banku.

Panie Premierze, posiada Pan już wszystkie narzędzia, które mogą rozwiązać problem  kredytów pseudowalutowych. Zaniechania w rozwiązaniu tego problemu doprowadziły do tego, iż w ciągu ostatnich kilku lat “ubyło” ok 150 tys. umów tych kredytów. Wiele z tych sytuacji oznacza rodzinne tragedie, ale także przekłada się na miliardowe straty polskiej gospodarki. Straty te są jednocześnie zyskiem w większości wyprowadzonym za granicę do zagranicznych właścicieli. Ta afera ma skutki gorsze niż afera reprywatyzacyjna i Amber Gold liczone razem. Skutki społeczne i gospodarcze są opisane m.in. w raporcie wykonanym na zamówienie Kancelarii Prezydenta[2].

Mimo deklaracji Prawa i Sprawiedliwości, Prezydenta Andrzeja Dudy, a także Pańskiej deklaracji, banki w Polsce w dalszym ciągu wykonują umowy łamiąc Konstytucję oraz przepisy prawa krajowego i unijnego. Łamiąc prawo, zubażając polskie społeczeństwo i grabiąc gospodarkę.

Panie Premierze powiedział Pan, iż:

„.. uważam, że natychmiast we wszystkich takich przypadkach, gdzie sądy zakwestionowały jakiekolwiek klauzule w tych umowach kredytowych, one nie powinny być stosowane przez wszelkie banki, mało tego, uważam, że w takich przypadkach powinien nastąpić też zwrot środków – … – powinien nastąpić zwrot kosztów dla obywatela, dla kredytobiorcy, jeżeli jakakolwiek taka klauzula jest”[3]

jednak do dnia dzisiejszego banki wykonują umowy w oparciu o klauzule prawomocnie uznane przez Sąd za niezgodne z prawem. Co zatrważające, banki dalej licytują majątki na podstawie niekonstytucyjnych przepisów o Bankowym Tytule Egzekucyjnym[4].

 Takie działanie naraża Państwo polskie na konieczność wypłaty tym rodzinom odszkodowania. Zaniechania w zatrzymaniu tego procederu pozwala zarabiać głównie zagranicznym  bankom.

Mam nadzieję, iż zatrzymanie kolejnych miliardów wysysanych z polskiej gospodarki wbrew prawu, przez zagranicznych akcjonariuszy banków będzie dla Pana priorytetem w najbliższych miesiącach.

 Apeluję więc po raz kolejny o spotkanie ze środowiskiem osób poszkodowanych w wyniku wykonywania wadliwych prawnie umów. Interes Państwa polskiego wymaga, aby w tej sprawie zapoznał się Pan także ze zdaniem obywateli. Obywateli, którzy od ponad roku próbują się z Panem spotkać. Jest Pan zaznajomiony z opinią tylko jednej ze stron tej tragicznej sytuacji, dlatego mamy nadzieję, iż znajdzie Pan także odwagę i elementarną odpowiedzialność, by wsłuchać się w głos setek tysięcy Polaków znających ją z własnego, trudnego doświadczenia.

Z wyrazami szacunku

Barbara Husiew

 

[1] 8 grudnia 2017 r. godz. 15.00 sala 310 Warszawa ul. Marszałkowska 82 – (sygn. I C1389/17)

[2] https://www.bankowebezprawie.pl/skutki-spoleczne-kancelaria-prezydenta/

[3]  [2] https://wpolityce.pl/polityka/312624-nareszcie-morawiecki-banki-powinny-natychmiast-zaprzestac-stosowania-klauzul-sadownie-uznanych-za-niedopuszczalne-i-oddac-pieniadze

[4] http://trybunal.gov.pl/rozprawy/komunikaty-prasowe/komunikaty-po/art/7563-kierowanie-przez-banki-wierzytelnosci-do-postepowania-egzekucyjnego-z-pominieciem-sadowego-post/


Treść listu skierowanego do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego