Ustawa w Sejmie złożona przez Kukiz’15 i SBB

Kukiz15 frankowicze
SBB Mariusz Zając Kukiz15 złożenie projektu ustawy

Kukiz’15 składa projekt ustawy obywatelskiej w Sejmie.

Ustawę obywatelską, wzorowaną na propozycji ustawy Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, złożył do sejmu klub poselski Kukiz’15.

 
Prezentujemy Państwu przekaz z konferencji prasowej Posłów Kukiz15: Ireneusza Zyski i Andrzeja Maciejewskiego, podczas której zaprezentowano ogólne założenia ustawy. Ze strony Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu w konferencji uczestniczyli Małgorzata Gołębiewska i Mariusz Zając (Konferencja prasowa – Ustawa o rekonstrukcji kredytów).
Film z tego wydarzenia można również obejrzeć na YouTube (konferencja prasowa).
Złożona dziś propozycja projektu ustawy jest zmodyfikowanym przez klub Kukiz’15 projektem jaki Stowarzyszenie SBB przygotowało i przedstawiło jesienią 2015 roku. Większość naszych postulatów zostało w projekcie ujęte. Wprowadzono także poprawki i zapisy które analizujemy.

Złożenie projektu do Sejmu rozpoczyna kolejny etap naszych starań.

Pamiętajmy, że w Kancelarii Prezydenta nadal trwają prace nad projektem prezydenckim i co ważne przy udziale dwóch obserwatorów reprezentujących nasze środowisko, tj Arkadiusz Szcześniak i Paweł Nogal. Będą oni mogli wnosić również do projektu prezydenckiego propozycje poprawek i uwagi.
Ponieważ w dniu poprzedzającym konferencję były próby opóźnienia wniesienia projektu ustawy do Sejmu, przedłożyliśmy nasze jednoznaczne stanowisko:
Szanowni Państwo
Przedstawiony Projekt Ustawy wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom. Mamy pełną świadomość, że będzie podlegał dalszym zmianom w toku prac sejmowych oraz że wymaga on jeszcze tzw. obróbki legislacyjnej.
Po konsultacji z wieloma osobami skupionymi przy Stowarzyszeniu Stop Bankowemu Bezprawiu oraz aktywnie działającymi przeciwko bankowemu bezprawiu uważamy, że należy ten projekt ustawy złożyć w zaprezentowanej postaci. Pozostawiamy do wyłącznej oceny klubu Kukiz15 konieczność nanoszenia poprawek na przedstawiony tekst. Będziemy śledzić postęp prac nad ustawą oraz będziemy starać się zgłaszać podczas prac w komisjach sejmowych nasze ewentualne poprawki i dalej idące propozycje.
Dziękujemy Posłankom i Posłom klubu Kukiz15, że podjęli decyzję o złożeniu inspirowanego naszą wielomiesięczną pracą projektu społecznego.  W ramach posiadanych możliwości będziemy wspierać tą inicjatywę. Zdajemy sobie sprawę, że będzie silna presja i ataki różnej maści lobbystów bankowych oraz osób będących bezpośrednio powiązanych z interesami banków nie ustaną, ale nie obawiamy się tego, ponieważ demokracja i poszanowanie praw obywatela zawsze spotykało się negacją różnych grup wspierających nie zawsze legalne interesy.
Jako strona społeczna dostrzegamy zagadnienia, które będą w szczególny sposób atakowane przez lobby bankowe. Na każdy zarzut strony sprzeciwiającej się  wejściu w życie ustawy będzie nasza odpowiedź, że czas na propozycje banków i ich organizacji (w tym ZBP) minął. Banki lub też instytucje nadzorujące rynek finansowy w Polsce miały wystarczająco dużo czasu, jednak nie przedstawiły żadnych sensownych propozycji rozwiązania problemu dotykającego bez mała dwa miliony obywateli polskich, oddając tym samym inicjatywę dla Naszych propozycji pro-społecznych i pro-konsumenckich. Więc robimy to My i konsekwentnie będziemy pilnować, aby sprawa zakończyła się pozytywnie dla wszystkich oszukanych i wwalutowanych kredytobiorców.

Według projektu, za bezskuteczne wobec kredytobiorcy uznaje się wszystkie postanowienia umowne, zawarte zarówno w umowie kredytowej lub sporządzanych do niej aneksach, które wyrażają m.in.: kwotę kredytu, wysokość rat odsetkowych, kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych, w walucie innej niż polska, lub są indeksowane do waluty innej niż waluta polska.

Zgodnie z projektem, dla przeliczenia zawartych w umowach kredytowych wartości na złote polskie, należy stosować kursy z dnia dokonywania wpłaty. Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, w ten sposób, wszystkie parametry kredytu zostaną wyrażone wyłącznie w walucie polskiej; zostanie wówczas usunięte z umów kredytowych ryzyko kursowe, na jakie aktualnie wystawiony jest kredytobiorca.

 

Projekt Ustawy o rekonstrukcji kredytów Kukiz’15 – (.pdf)

Inne media:
wyborcza.pl
polskieradio.pl
parlamentarny.pl
Kukiz’15 facebook