Szanowni,
zgodnie z obietnicą relacja ze spotkania:
Dziś (w poniedziałek 19 października 2015) w Pałacu Prezydenckim odbyło się kolejne robocze spotkanie grupy przygotowującej ustawę mającą za zadanie rozwiązanie problemu toksycznych instrumentów zwanych „kredytami walutowymi”.
Stronę prezydencką reprezentowali m.in : minister Maciej Łopiński, eksperci Prezydenta: prof. Marcin Gomoła, prof. Dariusz Gątarek i ekonomista Andrzej Olszewski z Rady Programowej Prawa i Sprawiedliwości.
Stronę społeczną reprezentowali Jerzy Bielewicz, mec. Jacek Czabański, prof. Witold Modzelewski, Maciej Pawlicki, Arkadiusz Szcześniak, Mariusz Zając i Andrzej Zalewski.
W ciągu ostatniego miesiąca, podczas wielu spotkań, jakie odbywały się w Pałacu Prezydenckim , a także w gronie ekspertów, przygotowano założenia do ustawy. Na podstawie założeń strony społecznej, czyli kredytobiorców, oraz nawiązując do wypowiadanych przez Prezydenta opinii i deklaracji w niniejszej sprawie, przedstawiliśmy projekt ustawy.
Jego podstawowe założenia:
- reguluje kredyty zarówno denominowane jak i indeksowane,
- dotyczy kredytów zaciągniętych zarówno przez konsumentów, jak i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
- przekształca na wiosek kredytobiorcy kredyt denominowany lub indeksowany w kredyty złotówkowe na datę ich udzielenia (czyli „odwalutowanie” lub „przewalutowanie wg kursu z dnia udzielenia”), a więc całkowicie likwiduje ryzyko kursowe po stronie kredytobiorców,
- zmienia oprocentowanie kredytów na oparte o stopę referencyjną NBP powiększoną o marżę banku od dnia udzielenia kredytu,
- zalicza dokonane spłaty rat kredytu według kursu średniego NBP, to jest likwiduje spready narzucane przez banki,
- daje możliwość wydłużenia okresu spłaty kredytu, jeżeli aktualna wysokość raty kredytowej będzie o co najmniej 20% wyższa od raty początkowej,
Wszyscy obecni na spotkaniu prezydenccy eksperci pozytywnie ocenili przedstawiony projekt.
Dalsze redakcyjne prace będą się nadal odbywały z naszym udziałem. Do czasu zaprzysiężenia nowego Parlamentu, będą trwały prace nad obudowaniem projektu ustawy wyliczeniami, jakie my, czyli strona społeczna w sposób przybliżona przedstawiliśmy, a Prezydent składając do Sejmu projekt musi przedstawić w sposób dokładny. Kilka dni temu złożyliśmy prośbę, by Prezydent, za pośrednictwem swego przedstawiciela w KNF. Uzyskał pełne, dokładne dane per kredyt prawdziwych kosztów wynikających z każdej poszczególnej umowy (bez ujawniania danych osobowych oczywiście). Pobranie bezpośrednio od banków, za pośrednictwem KNF, tych szczegółowych danych, pokaże prawdziwy obraz sprawy i uniemożliwi dalsze bankowe kłamstwa .
Podstawowym założeniem Ustawy jest likwidacja z polskiego systemu finansowego ryzyka walutowego występującego w umowach kredytowych. Ustawa, osiąga to założenie eliminując między innymi nieprzewidywalność wartości długu i obciążeń wynikających z umów kredytowych. Poddanie się restrukturyzacji będzie się odbywało na wniosek kredytobiorcy, po uprzedniej notyfikacji (zgłoszeniu) oraz uzyskaniu pełnej informacji o skutkach przeprowadzanej restrukturyzacji.
Ustawa usuwa także w sposób jednoznaczny, niezgodne z prawem polskim zapisy w umowach. Poza szczegółowymi zapisami dotyczącymi kredytów walutowych, ustawa wprowadza zmiany ogólne w tym całkowitą likwidację BTE – czyli ma za zadanie wyeliminowanie niezgodnych z konstytucją procedur, jakich rządy PO i PSL nie chciały usunąć, mimo wyroku trybunału.
Minister Łopiński opuścił spotkanie przed końcem – nie ustaliliśmy więc daty kolejnego spotkania. Jutro będziemy to ustalać.
Po raz kolejny przypomnieliśmy, że termin Prezydenckiej Obietnicy upływa 6 listopada.