Przedstawiciele SBB przekazali swoje oczekiwania wobec Prezesa Urzędu związane z podjęciem przez niego działań w trybie kontroli stosowania przez banki wzorców umów z postanowieniami abuzywnymi oraz stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. W tej kwestii różnice między SBB, a UOKiK w zakresie prawnej oceny dalszych działań będę konsultowane w ramach wspólnego zespołu roboczego, który zostanie powołany jeszcze w styczniu br.
W kwestii wyrażania przez Prezesa UOKiK istotnych poglądów w sprawie przed sadami powszechnymi oraz wydawania przez Prezesa UOKiK interpretacji i wyjaśnień zagadnień prawnych związanych z ochroną konsumenta, uzyskaliśmy deklarację pełnej współpracy.
Omówione zostały możliwości objęcia przez Prezesa UOKiK patronatu nad konferencją naukową, której przedmiotem byłaby problematyka klauzul abuzywnych w umowach bankowych w świetle orzecznictwa polskich oraz europejskich sądów. Liczymy, że takie wydarzenie, skierowane głównie do sędziów i pracowników wymiaru sprawiedliwości, zostanie zorganizowane jeszcze w I kwartale 2017 roku.
Przedstawiciele SBB wskazywali na kolejne nieprawidłowości w relacjach klient a bank. Stowarzyszenie będzie sukcesywnie zgłaszać takie przypadki do Prezesa UOKiK.
Spotkanie trwało ponad 2,5h nie było spotkaniem łatwym ale daje nadzieję na wspólne rozwiązywanie kolejnych problemów.
W spotkaniu ze strony SBB udział wzięli:
- Arkadiusz Szcześniak
- Paweł Nogal
- Mariusz Zając
- Robert Wajgel
- Piotr Zientała
- Magdalena Waloch
- Jarosław Czartoryski
- Dorota Pękalska
- …………
- Barbara Garlacz
Ze strony UOKIK:
- Marek Niechciał – Prezes
- Dorota Karczewska – Wiceprezes
- oraz pracownicy UOKiK