Naprzeciw bankom

Naprzeciw bankom - kadr
Naprzeciw bankom Andrzej Kałuszko #SBB

Naprzeciw bankom – film dokumentalny w reżyserii Andrzeja Kałuszki.

“Naprzeciw bankom” porusza jeden z najbardziej palących problemów współczesnego życia w Polsce – losu ludzi zwanych „frankowiczami”. Premiera dokumentu odbyła się 30 marca w TVP1.

Realizowany przez ponad rok film pokazuje narodziny ruchu sprzeciwu wobec działań banków. Blisko 700 tysięcy osób wraz z rodzinami stanęło w obliczu utraty całego majątku, gdyż mimo spłacanych przez wiele lat rat i odsetek kwota kredytu do spłaty nie tylko nie pomniejsza się, ale znacząco wzrasta (tzw. hipoteka pod wodą – underwater mortgage). Manifestacje i działania ruchu tzw. „frankowiczów” wpłynęły na wyniki wyborów prezydenckich i parlamentarnych zmuszając polityków do zajęcia się problemem.

W filmie wypowiadają się kredytobiorcy opowiadający o pułapce, w jaką zostali wpędzeni przez banki, o spłacanych wielkich pieniądzach, procesach, licytacjach, komornikach i walce z żądaniami banków. Głos zabierają również eksperci analizujący sytuację i próbujący znaleźć wyjście z impasu. Film kończy się zgłoszeniem przez Prezydenta RP projektu ustawy do sejmu. Kredytobiorców czeka dalsza walka o właściwy kształt i uchwalenie ustawy.

W sumie w filmie wypowiadają się 23 osoby. Przywoływane są fakty depresji i samobójstw. Jest i kobieta, przedstawiająca się jako przedsiębiorca, siedząca tyłem do kamery, bo jak mówi – nie może się ujawnić, by nie ponieść restrykcji ze strony banku.

Film “Naprzeciw bankom” pokazuje również narodziny ruchu społecznego sprzeciwu wobec działań banków, Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, łączącego „frankowiczów”. Pierwsza manifestacja w lutym 2015 r. zorganizowana przez SBB uświadomiła tysiącom “wwalutowanych”, że nie są samotni.

W pojedynkę bardzo trudno walczyć z olbrzymią i sztywną korporacją finansową, ale stowarzyszenie daje poczucie wspólnoty, dostęp do materiałów i pomoc w trudnej sytuacji. Pomogliśmy już setkom osób i będziemy to robić nadal, przynajmniej do czasu wyplenienia z polskiej rzeczywistości przypadków bankowego bezprawia. Jest to żmudna i czasochłonna praca, ale spoglądając na jej efekty na pewno warta swojej ceny.

Prawa autorskie posiada Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. Wersja rozszerzona (81 minut).

Strona: https://www.bankowebezprawie.pl/
Członkostwo: https://www.bankowebezprawie.pl/stowarzyszenie-sbb-zarejestrowane/
Kanał YT: https://www.youtube.com/channel/UCRaiS2RGzntwrWxHiWHiEMA
Opracowanie: https://www.bankowebezprawie.pl/czym-jest-kredyt-przecietnego-frankowicza/