Komunikat dotyczący udziału Stowarzyszenia SBB w pracach Grupy Roboczej Do Spraw Ustalenia Wzoru Ugody Frankowej powołanej w Ministerstwie Sprawiedliwości

W dniu dzisiejszym (29.11.2024) miało odbyć się kolejne spotkanie Grupy Roboczej Do Spraw Ustalenia Wzoru Ugody Frankowej powołanej w Ministerstwie Sprawiedliwości.  Odwołanie spotkania nastąpiło niezależnie od woli przedstawicieli SBB, którzy byli gotowi wziąć w nim udział.

Dotychczasowe rozmowy w większości przebiegają konstruktywnie, a strona społeczna nie odstępuje od postulatów stworzenia wzorca postępowania ugodowego zgodnego z orzecznictwem TSUE. W tym zakresie strona bankowa potrzebuje czasu do kolejnych analiz.

Podstawowe postulaty Stowarzyszenia dotyczące wzorca ugód. Wzorzec ugody powinien zawierać:

  • dokładną informację finansową dla kredytobiorcy (załącznik do wzorca),
  • porównanie warunków finansowych ugody z procesem sądowym,
  • demonopolizację Sądu Polubownego przy KNF.

W naszej ocenie obecne zasady zawierania ugód (przy ponad 115 tys zawartych ugód) nie spełniają ww wymogów, na co mamy dowody w postaci przedstawianych nam propozycji ugód dla wielu z Was, Tylko w ostatnich tygodniach wspieraliśmy setki osób, które otrzymało propozycję ugody. Staramy się, aby każdy komu przedstawiono taką propozycję otrzymał wsparcie Stowarzyszenia. Przypominamy o stronie: https://www.uczciwaugoda.pl/

Ponadto, Stowarzyszenie postuluje całkowitą likwidację podatku przy zawieraniu ugody, niezależnie od ilości zawartych umów kredytowych, niezależnie od tego czy był to kredyt czy też pożyczka, niezależnie od tego czy w wyniku ugody dochodzi do przelewu nadpłaty na konto kredytobiorcy.

Do prac w ramach ww. Grupy Zarząd Stowarzyszenia SBB wyznaczył Uchwałą z dnia 6 września 2024r:

  • Arkadiusza Szcześniaka
  • Piotra Zientałę
  • Marka Rzewuskiego

Uchwała nakłada na przedstawicieli Stowarzyszenia konieczność uzyskania akceptacji Zarządu dla ostatecznego kształtu wzorca ugody, o ile zostanie on wypracowany.

Przedstawiciele Stowarzyszenia nie uczestniczą w żadnych innych pracach rządu ani parlamentu, w tym także nie biorą udziału w pracach nad głośną medialnie “ustawą frankową”.  

W zakresie prac nad zmianami ustawowymi zachęcamy do zapoznania się z wywiadami przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy w sposób jasny wskazują jak będzie wyglądał proces legislacyjny, po tym jak Komisja Kodyfikacyjna skończy prace nad nimi.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=E2d-FLzrguY

Śledząc informacje dotyczące stowarzyszenia napotykamy na komentarze, które w sposób ewidentny świadczą o komentowaniu bez zapoznania się choćby z ww. materiałem.

Pozytywnie oceniamy fakt jasnego komunikowania Ministerstwa Sprawiedliwości o toczących się pracach. Zachęcamy też wszystkich do aktywnego udziału w konsultacjach społecznych, które odbędą się po opublikowaniu projektu ustawy przez Rządowe Centrum Legislacji: https://legislacja.rcl.gov.pl/

Pozytywnie oceniamy także kwestie zmian organizacyjnych wymiaru sprawiedliwości:

  • wzmocnienie kadrowe wydziałów cywilnych,
  • informatyzacja pracy sądów,
  • utworzenie wydziałów frankowych dla Apelacji Poznańskiej i Warszawskiej.

Powyższe zmiany następują w odpowiedzi na zgłoszenia wpływające zarówno do Ministerstwa Sprawiedliwości jak i za naszym pośrednictwem. Zaginione akta, przeładowanie ilością spraw wydziału frankowego to fakty, wobec których administracja rządowa nie pozostała obojętna i podjęła działania. Potrzeba jeszcze kilku miesięcy, aby ocenić efekty tych działań.

W zakresie ugód z Syndykiem Getinu również prosimy o zapoznanie się z informacjami, które sam Syndyk przedstawia. Do końca roku jego praca jest skupiona na sprzedaży ostatnich składników majątku upadłego banku. W naszej ocenie, po tym jak w masie upadłościowej pozostaną tylko raty płacone przez kredytobiorców, stworzy się atmosfera do przyspieszenia procesu zawarcia ugód.

Im mniej tych środków będzie, tym szybciej do tych ugód dojdzie. Wniosek ten można wysnuć po analizie wypowiedzi Syndyka:

https://kubiczekm.com/syndyk-getin-noble-banku-sprzedaje-noble-securities/