Komisja Nadzoru Finansowego przyznaje, że jej urzędnik w 2016 r. publicznie skłamał w sprawie tzw kredytów toksycznych

KNF

W odpowiedzi na zapytania o informację publiczną Komisja Nadzoru Finansowego stwierdza, iż nie znajduje w dokumentach dowodów potwierdzających prawdziwość słów p. Andrzeja Banasiaka. Pan Andrzej Banasiak w 2016 r. jako Urzędnik Komisji Nadzoru Finansowego przedstawiał w mediach fałszywe tezy o wysokości rat kredytów pseudowalutowych twierdząc:

“większość tych ludzi dzisiaj, w przeliczeniu na złotówki, ma niższe raty niż gdyby od początku wzięli kredyty w złotówkach”[1]

KNF w przesłanym piśmie stwierdza, iż w Raporcie KNF o sytuacji banków

„dla przeciętnych kredytobiorców z PLN i CHF 2008 r.  zachodzi odwrotna zależność”.

W ocenie Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu jest to kolejny przykład nagannego sposobu wykorzystania autorytetu instytucji państwowych służącego prezentowaniu nieprawdziwych, wprowadzających w błąd opinię publiczną, informacji dotyczących tzw. afery frankowej.

Zdaniem Stowarzyszenia oprócz ww. fałszywych tez prezentowane są m.in. fałszywe informacje na temat:

  • rzekomo dobrej spłacalności kredytów, bez sprawdzenia informacji o liczbie umów wypowiedzianych, znajdujących się wśród blisko 200 tys. umów zakończonych,
  • rozpowszechnianie informacji o rzekomej zamożności kredytobiorców (zgodnie z raportem KNF za 2011 r. kredytobiorcy “złotowi” nie różnią się istotnie statusem materialnym od kredytobiorców “walutowych”).

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu skieruje wobec Pana Andrzeja Banasiaka zawiadomienie do prokuratury celem dołączenia tej sprawy do śledztwa w sprawie tzw. afery frankowej prowadzonej przez prokuraturę w Szczecinie. Przypomnijmy, że decyzją Prokuratora Krajowego w grudniu do toczącego się postępowania dołączono zawiadomienie złożone przez Stowarzyszenia wobec byłego Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Pana Andrzeja Jakubiaka.

W rocznicę czarnego czwartku tj. w poniedziałek 15 stycznia 2018 r. Stowarzyszenie zorganizuje konferencję prasową podsumowującą działania instytucji Państwowych oraz Rządu RP w sprawie rozwiązania problemu tzw. kredytów toksycznych. A także przedstawi planowane działania w 2018 r.

Treść pisma KNF

[1] http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/sektor-finansowy-o-kredytach-walutowych-nie-przesadzac-z-regulacjami/9jcg01