Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu udaremnia Raiffeisen Bank ucieczkę z Polski z kapitałem zdobytym nielegalnie.

Komisja Nadzoru Finansowego przyznaje, że jej urzędnik w 2016 r. publicznie skłamał w sprawie tzw kredytów toksycznych

KNF

W odpowiedzi na zapytania o informację publiczną Komisja Nadzoru Finansowego stwierdza, iż nie znajduje w dokumentach dowodów potwierdzających prawdziwość słów p. Andrzeja Banasiaka. Pan Andrzej Banasiak w 2016 r. jako Urzędnik Komisji Nadzoru Finansowego przedstawiał w mediach fałszywe tezy o wysokości rat kredytów pseudowalutowych twierdząc:

“większość tych ludzi dzisiaj, w przeliczeniu na złotówki, ma niższe raty niż gdyby od początku wzięli kredyty w złotówkach”[1]

KNF w przesłanym piśmie stwierdza, iż w Raporcie KNF o sytuacji banków

„dla przeciętnych kredytobiorców z PLN i CHF 2008 r.  zachodzi odwrotna zależność”.

W ocenie Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu jest to kolejny przykład nagannego sposobu wykorzystania autorytetu instytucji państwowych służącego prezentowaniu nieprawdziwych, wprowadzających w błąd opinię publiczną, informacji dotyczących tzw. afery frankowej.

Zdaniem Stowarzyszenia oprócz ww. fałszywych tez prezentowane są m.in. fałszywe informacje na temat:

 • rzekomo dobrej spłacalności kredytów, bez sprawdzenia informacji o liczbie umów wypowiedzianych, znajdujących się wśród blisko 200 tys. umów zakończonych,
 • rozpowszechnianie informacji o rzekomej zamożności kredytobiorców (zgodnie z raportem KNF za 2011 r. kredytobiorcy “złotowi” nie różnią się istotnie statusem materialnym od kredytobiorców “walutowych”).

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu skieruje wobec Pana Andrzeja Banasiaka zawiadomienie do prokuratury celem dołączenia tej sprawy do śledztwa w sprawie tzw. afery frankowej prowadzonej przez prokuraturę w Szczecinie. Przypomnijmy, że decyzją Prokuratora Krajowego w grudniu do toczącego się postępowania dołączono zawiadomienie złożone przez Stowarzyszenia wobec byłego Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Pana Andrzeja Jakubiaka.

W rocznicę czarnego czwartku tj. w poniedziałek 15 stycznia 2018 r. Stowarzyszenie zorganizuje konferencję prasową podsumowującą działania instytucji Państwowych oraz Rządu RP w sprawie rozwiązania problemu tzw. kredytów toksycznych. A także przedstawi planowane działania w 2018 r.

Treść pisma KNF

[1] http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/sektor-finansowy-o-kredytach-walutowych-nie-przesadzac-z-regulacjami/9jcg01

 • Henryk

  Ta odpowiedź była jako druga na pismo skierowane do nich jeszcze w październiku 2017 r. Pierwsz dpowiedź to, że KNF nie posiada danych o informacji publicznej… Dopiero w drugie przyznali, ze były dyrektor KNF przedstawił własne poglade całkowicie odmienne od danych jakie miało KNF… Czeko to sie nie rbi by po zwolieniu posadki państwowej odebrac gratyfikacje od obecnych pracodawców za korzystnie ygłaszabne dla nich opinie w imieniu KNF (a nie własnej)..

 • Krzysztof Górecki

  Prowadziłem korespondencję z KNF w innej sprawie dotyczącej przekrętów banków .
  Dotyczyło to pośrednictwa kredytowego.
  Oczywiście KNF w bardzo lakonicznym piśmie odpisał mniej więcej ze oni sprawami przekrętów banków się nie zajmują , i mogę sam sobie sprawę w sądzie założyć.HA HA HA.
  Ten sam przypadek zgłosiłem do UOKIK.
  Tam otrzymałem bardzo obszerną i merytoryczną odpowiedz na mniej więcej 8 stron z informacją iż sprawa jak najbardziej leży w kompetencji KNF .i KNF powinien takie przekręty zbadać .
  Z pisma UOKIKU wynika że mając dowody na przekręty banków i podejrzewając KNF o niedopełnienie obowiązków powinienem sprawę zgłosić do prokuratury.
  Wobec powyższego do której prokuratury takie doniesienie zgłosić?
  Będę wdzięczny za pomoc .
  Sprawa niestety jest bardzo poważna .