Apel do polskich aktorów o nie podejmowanie współpracy z nieetycznymi instytucjami finansowymi

Szanowni Państwo Aktorzy, Ludzie Kultury, Sportu,

 

Marek Kondrat
Piotr Adamczyk
Justyna Kowalczyk

 

Korzystając z czasu zadumy i refleksji, jaka z pewnością towarzyszy nam wszystkim w okresie świątecznym, oraz z okazji mijającego roku, który jest kolejnym/trzecim rokiem działalności naszego stowarzyszenia, pragniemy zaapelować do Was, do Waszych sumień, Waszej wrażliwości, i etyki. Prosimy zastanówcie się głęboko, CZY WARTO BYĆ, CZY MIEĆ?

 

Czy uzyskiwanie korzyści majątkowych z występowania w reklamach banków, które uwikłały miliony Polaków w liczne produkty niszczące ich dorobek życia, a czasem rodziny i życie jest ETYCZNE? Czy aby na pewno, występowanie w reklamie nieuczciwego przedsiębiorcy, buduje pozytywny wizerunek aktora, osoby publicznej?

 

Afera opcji walutowych, Polisolokat, kredytów pseudowalutowych, Amber Gold, upadek SK Banku, czy SKOK Wołomin jasno pokazuje, iż sektor finansowy doprowadził do tragedii milionów polskich rodzin.

 

Jesteśmy w stanie zrozumieć, że nie każdy ma świadomość wykonywania przez banki umów w sposób sprzeczny z prawem. Nawet prawomocne wyroki Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumenta nie powstrzymują ich od pobierania nielegalnych opłat. A tym bardziej skandaliczne jest, iż banki licytują majątki i zlecają eksmisję na podstawie niekonstytucyjnych przepisów o bankowym tytule egzekucyjnych, mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego z kwietnia 2015 r.[1]

 

PROSZĘ WEŹCIE PAŃSTWO POD UWAGĘ, że z dużym prawdopodobieństwem Wasze wynagrodzenie, pochodzi z grabieży – to jest z zysku uzyskanego nieuczciwie, na mocy umów, które zawierały klauzule zakazane przez polskie prawo, APELUJEMY, zastanówcie się Państwo nad tym !!!

 

Niech postawa Edyty Bartosiewicz, niewątpliwej jednej z najbardziej uzdolnionych i obdarzonych największą wrażliwością postaci sceny rockowej i rozrywkowej, która w wywiadzie z listopada 2015 roku[2], stanowczo wykluczyła występowanie w reklamach dla banków, będzie dla Was drogowskazem.

 

[1] http://trybunal.gov.pl/rozprawy/komunikaty-prasowe/komunikaty-po/art/7563-kierowanie-przez-banki-wierzytelnosci-do-postepowania-egzekucyjnego-z-pominieciem-sadowego-post/

[2] https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/31486-edyta-bartosiewicz-odzyskalam-glos-wrocilam-na-scene-ale-w-reklamie-banku-nigdy-nie-zagram-mocny-wywiad/31486-edyta-bartosiewicz-odzyskalam-glos-wrocilam-na-scene-ale-w-reklamie-banku-nigdy-nie-zagram-mocny-wywiad