Warszawa, 31 sierpnia 2017
Notatka prasowa
Pan Timmemans przez ponad miesiąc nie był wstanie udzielić odpowiedzi jakie działania podjęła Komisja Europejska w celu wymuszenia respektowania przez polskie sądy i banki funkcjonujące w Polsce Dyrektywy 93/13. W związku z brakiem odpowiedzi na ręce wszystkich klubów poselskich i parlamentarnych Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie SBB przesłało apel o interwencję w Komisji Europejskiej oraz bezpośrednio u jej pierwszego wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa w sprawie łamania praw konsumenta w Polsce przez niezreformowany wymiar Sprawiedliwości. Stowarzyszenie wnosi o bezwzględne respektowanie prawa europejskiego w Polsce, w szczególności Dyrektywy Rady 93/13/EWG w wyrokach sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego.
Poniżej treść apelu.
W lipcu br. Stowarzyszenie wystosowało list z wnioskiem o interwencję w sprawie łamania praw konsumenta w Polsce do Pana Fransa Timmermansa i jak dotąd nie doczekało się ze strony Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej odpowiedzi. Prosimy więc o dołączenie się Państwa klubu poselskiego do naszego apelu do Komisji Europejskiej w sprawie respektowania praw konsumentów w Polsce.
Prawa polskich konsumentów są bezwzględnie łamane przez działające w Polsce korporacje finansowe lekceważące wyroki Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie niektóre wyroki sądów powszechnych w Polsce często nie uwzględniają orzeczeń SOKiK i stoją w sprzeczności z Dyrektywą Rady 93/13/EWG łamiąc tym samym prawa obywateli Unii Europejskiej. To właśnie brak reformy polskiego wymiaru sądownictwa jest obecnie główną bolączką naszego kraju i to ten problem powinien być właściwym obiektem zainteresowania Komisji Europejskiej oraz jej Wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa. Polski wymiar sprawiedliwości często nie respektuje praw konsumentów, które w krajach takich jak Niemcy, Francja czy Holandia są bezwzględnie egzekwowane. Natomiast działające w krajach Europy Zachodniej korporacje finansowe nie ważą się łamać praw konsumentów w obawie przed dotkliwymi karami finansowymi nakładanymi nie tylko przez sądy w sprawach indywidualnych i zbiorowych, ale też przed instytucje nadzoru.
Do najważniejszych wad obecnego polskiego wymiaru sprawiedliwości należą:
- Błędna implementacja Dyrektywy 93/13, oparta m.in. na opublikowanym, przekłamanym tłumaczeniu tekstu dyrektywy Rady 93/13/EWG.
- Wyroki Sądu Najwyższego niezgodne z ww. Dyrektywą UE.
- Prawomocne wyroki sądów niezgodne z Dyrektywą UE skutkujące faktycznym brakiem ochrony praw konsumenta w Polsce.
- Wieloletnie procesy klientów z sektorem finansowym faworyzujące stronę silniejszą finansowo i bardziej odporną na przeciągające się spory, którą są banki.
- Przykłady braku bezstronności sędziów poprzez ich rodzinne powiązania z przedstawicielami sektora finansowego.
W imieniu obywateli polskich – konsumentów pokrzywdzonych przez polski wymiar sprawiedliwości – Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zwraca się o interwencję Klubu w Komisji Europejskiej oraz bezpośrednio u Wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa w sprawie łamania praw konsumentów w Polsce. Prosimy również o wskazanie działań jakie podjęła KE od 2012 r., czyli od chwili pierwszego prawomocnego wyroku potwierdzającego stosowanie nielegalnych zapisów w umowach z konsumentami.
Prosimy Państwa Klub o zdecydowaną interwencję w Komisji Europejskiej i czytelną deklarację intencji, za którą pójdą czyny.
Z wyrazami szacunku,
Prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu,
Arkadiusz Szcześniak
Ja rozumiem, że ma to ruszyć sumienie tego palanta Timermmansa. Ale co sytuacji, gdy on sumienia nie ma, co jest wielce prawdopodobne…
Co do Timermmansa to nikt nie ma złudzeń, ale może ruszą się niektórzy posłowie i staną po naszej stronie.