Wyrok TSUE już 24.10: czy kredytobiorca wynajmujący mieszkanie, ma status konsumenta, czy jest przedsiębiorcą?

Pytanie skierowane do TSUE w sprawie o sygnaturze akt C-347/23 brzmi następująco:

„Czy art. 2 lit. b) i c) dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich należy interpretować w ten sposób, że osobę fizyczną, która zawiera umowę kredytu hipotecznego w celu pozyskania środków na nabycie jednego lokalu, który ma zostać przeznaczony do odpłatnego najmu (buy-to-let), należy uznać za »konsumenta« w rozumieniu tej dyrektywy?”

Już w dniu 24 października 2024 r., TSUE po raz kolejny wypowie się w polskiej sprawie frankowej, odpowiadając na ww. pytanie. Pod lupę zostały tu wzięte przypadki umów kredytowych, które były zabezpieczone hipoteką na nieruchomości wynajmowanej od samego początku jej trwania.

W związku z powyższym radca prawny Kacper Sampławski w dniu 29.10.2024 r., o godz. 19:00, na fan page: Bankowebezprawie.pl na Facebooku omówi niniejszy wyrok, a w szczególności odpowie na pytania z uwzględnieniem orzeczenia TSUE:

  1. Czy kredytobiorca, który wynajmował od początku swoje mieszkanie, ma status konsumenta, czy przedsiębiorcy?
  2. Co w przypadku kredytów w celach prywatnych na nabycie nieruchomości na własny użytek i sytuacji, gdzie kredytobiorcy nie zamieszkali w niej z uwagi na rosnące raty kredytu i zdecydowali się na jej najem oraz emigrację w celach zarobkowych?
  3. Czy nabycie nieruchomości, która była wynajmowana od początku, jest dodatkowym dochodem konsumenta, czy uznane powinno być za działalność stricte konsumpcyjną?

LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU: KLIKNIJ TUTAJ.

Zapraszamy do udziału w webinarze!

Webinar jest darmowy i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.