TSUE: Waloryzacja sądowa – komu się należy zgodnie z prawem? Czy banki mogą się o nią ubiegać?

Po korzystnym dla Frankowiczów wyroku z dn. 15.06.2023 r. ogłoszonym przez TSUE, przedstawiciele sektora bankowego ogłosili, że banki będą pozywać kredytobiorców o waloryzację, czyli zmianę wartości świadczenia pieniężnego (zwrot kapitału kredytu poddawany waloryzacji).

 

Zdaniem sektora bankowego, wyrok TSUE nie rozstrzygnął kwestii waloryzacji, a miałaby być to dla nich rekompensata za brak możliwości pozywania przez banki kredytobiorców o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

 

W związku z powyższym r.pr. Radosław Górski oraz Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu, organizują w dniu 14.09.2023 r. (czwartek) o godz. 18:00 webinar, podczas którego omówią:  “Waloryzacja – komu się należy zgodnie z prawem?”

 

Według zasady nominalizmu występującej w polskim porządku prawnym, zobowiązanie pieniężne (w tym przypadku kapitał kredytu) ma być wykonane poprzez zapłatę takiej samej kwoty, na jaką opiewał dług w chwili jego powstania. Dla Frankowiczów jest to jednoznaczne z tym, że muszą zwrócić kwotę udzielonego kredytu w takiej wysokości, jaka została im udostępniona przez bank.

 

Waloryzacja sądowa jest natomiast zmianą wysokości świadczenia pieniężnego i uzależniona jest m.in. od siły nabywczej pieniądza. Choć waloryzacja sądowa musi spełnić różne przesłanki, w konsekwencji oznaczałaby, że w przypadku jej zasądzenia, kredytobiorcy musieliby zwrócić powiększoną o waloryzację kwotę udostępnionego kredytu po ustaleniu nieważności umowy kredytowej.

 

Warszawski sąd w osobie sędziego Maja skierował do TSUE kolejne zapytanie prawne, tym razem dotyczące waloryzacji.
Trybunał unijny tym razem pochyli się nad rozstrzygnięciem sprawy i odpowiedzią na pytanie:
Czy bankom należy się zwrot świadczenia zwaloryzowanego? Czy Frankowicze będą musieli oddać bankowi tzw. “powiększoną” kwotę kredytu, po ustaleniu nieważności umowy kredytowej?

 

Zapraszamy na czwartkowy (14.09) webinar o godz. 18:00 z przedstawicielami SBB oraz radcą prawnym Radosławem Górskim.
Webinar będzie live na fan page: Bankowebezprawie.pl