Chorwacja: Banki chorwackie akceptują zamianę kredytów we frankach szwajcarskich na euro

Tłumaczenie artykułu: Chorwacja o rozwiązaniu problemu kredytów:

Croatian banks accept conversion of Swiss franc loans into euros
bne IntelliNews
8 kwietnia 2015 r.

8 kwietnia, Minister Finansów Boris Lalovac poinformował, iż banki chorwackie zaakceptowały propozycję rządu, by dokonać konwersji kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich na kredyty w euro.

Lalovac stwierdził w wywiadzie dla nadawcy publicznego HTZ, iż kredyty powinny być przeliczane po kursie z dnia, w którym pożyczka została zatwierdzona. Dodał, że rozmowy z bankami powinny być kontynuowane w ciągu miesiąca, aby dać kredytodawcom czas na dokonanie obliczeń.

Chorwacja była jednym z krajów najbardziej dotkniętych kryzysem wynikającym z kredytów we frankach szwajcarskich, który miał wpływ na kilka krajów w Europie Płd-Wschodniej i Europie Środkowej. Zgodnie z danymi z chorwackiego banku centralnego, pod koniec ubiegłego roku, kredyty denominowane we frankach szwajcarskich stanowiły 16% wszystkich kredytów w kraju, a ok. 38% wszystkich kredytów hipotecznych było denominowanych w walucie szwajcarskiej.

Rozwiązanie kryzysu jest priorytetem dla rządu premiera Zorana Milanovića w okresie przygotowań do wyborów parlamentarnych przewidzianych na koniec bieżącego roku. Rządząca Partia Socjaldemokratyczna jest już w defensywie, po tym, jak jej kandydat Ivo Josipović został pokonany w wyborach prezydenckich w styczniu.

23 stycznia, chorwacki parlament zatwierdził propozycję rządu, aby zamrozić kurs stosowany do obliczania zaciągniętych we frankach szwajcarskich wartości kredytów klientów indywidualnych w kunach chorwackich, na poziomie 6,39 HRK na okres jednego roku. Taki kurs utrzymywał się bezpośrednio przed ogłoszeniem 15 stycznia przez szwajcarski bank centralny niespodziewanej decyzji o rezygnacji z utrzymywania kursu 1,20 CHF do euro. Decyzja ta jednak oferowała rozwiązanie tylko w okresie 12 miesięcy po styczniu.

Udruga Franak, stowarzyszenie reprezentujące Chorwatów posiadających kredyty denominowane we frankach szwajcarskich, zażądało rozwiązania długoterminowego, które uwzględniałoby konwersję kredytów w walutach obcych na kredyty denominowane w kunach po kursie wymiany i wg oprocentowania obowiązującego w dniu zaciągnięcia kredytów.

Na konferencji prasowej w dniu 31 marca, stowarzyszenie zagroziło masowymi protestami w kwietniu jeśli Zagrzeb nie rozwiąże problemu. – Mamy zamiar zorganizować masowe protesty, bo bez tego nic się nie zmieni – powiedział agencji Reutersa koordynator Udruga Franak, Ivan Kontrec.

Chorwacki bank centralny ostrzegał na początku tego roku, że koszt przeliczenia kredytów hipotecznych denominowanych we frankach szwajcarskich na kuny po kursie 6,39 może wynieść 3,8 mld HRK (493,5 mln EUR).

Tymczasem, rząd był również pod naciskiem Związku Banków Chorwackich (HUB), który starał się uniknąć obciążeń finansowych wynikających z rozwiązania kryzysu, które spadłyby na jej członków. Związek zaproponował, by Chorwaci, których nie stać już na spłatę kredytów hipotecznych denominowanych we frankach szwajcarskich scedowali swoje nieruchomości, jak i zadłużenie na państwo lub bank. Model ten miałby się stosować się tylko do posiadaczy kredytów hipotecznych, którzy nie są już w stanie płacić rat z powodu utraty pracy, znacznego zmniejszenia dochodów lub utraty możliwości pracy. Jednakże, Lalovac opisał propozycję banków jako niepokojącą, podkreślając, że jest ona nie do zaakceptowania przez państwo.

Rząd podobno omawiał również model, który przewidywał konwersję kredytów denominowanych we frankach szwajcarskiego na kredyty denominowane w euro, wraz z odpisaniem części kapitału. Większość kosztów konwersji, ok. 3 mld HRK kosztów całkowitych, zostałoby pokryte przez państwo w okresie 10 lat.

HUB ostrzega jednak, że decyzja taka może zostać podjęta tylko na zasadzie dobrowolności, z uwzględnieniem różnic społecznych i podziału kosztów między bankami, państwem i kredytobiorcami.

 

Region: 

Southeast Europe

Croatia