Prosimy o darowiznę na walkę z bankowym bezprawiem

Stanowisko SBB wobec przyjęcia ustawy w dniu 05.08.2015 r.

Stanowisko Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu
wobec przyjęcia przez Sejm RP ustawy o „restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych” w dniu 5 sierpnia 2015.

Wobec przyjęcia przez Sejm RP w dniu 5 sierpnia br. Ustawy – jak rozumiemy – mającej rozwiązać palący problem toksycznych produktów finansowych zwanych „kredytami walutowymi”, oświadczamy:

Doceniamy, że wreszcie sejmowa większość dostrzega powagę tego kryzysu, szkód, jakie trwające od lat w tej sferze bankowe bezprawie wyrządza obywatelom Rzeczpospolitej i polskiej gospodarce oraz ogrom niebezpieczeństw, jaki niesie trwanie tego stanu. Cieszy nas, że sejmowa większość starała się poprawić kaleki, niesprawiedliwy, w istocie szkodliwy i niekonstytucyjny projekt ustawy złożony przez Platformę Obywatelską. Jednak przyjęte przesz Sejm poprawki są połowiczne, dzielą poszkodowanych przez łamiące prawo banki na tych, których prawo ma zacząć bronić i tych, którzy mają nadal być bezprawnie pozbawiani swej własności. Przyjęta w tej formie ustawa nie zmienia istoty problemu trwania deprawacji państwa  i relacji handlowych oraz sankcjonuje przemoc finansową wobec obywateli.

Przyjęta ustawa niestety w żadnej sposób nie odnosi się do podstawowego faktu, iż banki w dalszym ciągu zmuszają setki tysięcy obywateli RP do wykonywania umów, w których nadal tkwią klauzule zakazane prawomocnymi wyrokami polskich sądów, a organa polskiego państwa nie potrafią lub nie chcą od banków tych prawomocnych wyroków wyegzekwować.

Przyjęta ustawa niestety ignoruje podstawowy fakt, iż owe kredyty waloryzowane są w istocie instrumentami finansowym na gruncie dyrektywy 2004/39/WE, których sprzedaż jest obarczona wymogami formalnymi informacji o ponoszonym ryzyku oraz ograniczeniem strat do wniesionej kwoty. „Kredyty” te są sprzeczne z istotą kredytu hipotecznego, którego definicja znajduje się w prawie bankowym. Prawa do którego dopiero w 2011 r. dodano definicję kredytu indeksowanego i denominowanego.

Ustawa – już w samym swym tytule – nieprawdziwie definiuje swój przedmiot. Nie dotyczy ona  bowiem kredytów walutowych, ale kredytów w złotych polskich, jedynie waloryzowanych do kursów walut. Tytuł wprowadza więc opinię publiczną w błąd i prowadzi do rozpowszechniania fałszywej informacji o udzielaniu tych kredytów w walutach obcych.

Wszelkie warunki ograniczające zakres obowiązywania ustawy, dzielące obywateli RP na tych chronionych oraz tych niechronionych przez polskie prawo, są sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości obywatela wobec prawa.

Ustawa nie dotyka źródła patologii jaką jest uzależnianie warunków spłaty kredytów złotowych od decyzji banków – czyli ustalanego przez nie arbitralnie WIBOR-u – dających im nieograniczone pole do nadużyć i manipulacji na niekorzyść klienta. W apogeum kredytów frankowych, czyli w 2008 r. stosunek WIBOR-u do LIBOR-u podwyższał miesięczną ratę o nieomal 100%, co zmuszało kredytobiorców niezdolnych podołać wymaganiom banków do podejmowania ryzyka kursowego, przedstawianego przez bankierów jako znikome.  Warto uważnie przyjrzeć się faktowi, że niedawno za manipulacje LIBOR-em i kursami walut największe banki światowe zostały ukarane wielomiliardowymi karami.

Doceniając wysiłki i ciesząc się z powstania sejmowej większości, która ma wolę, by wreszcie zatrzymać bankowe bezprawie, stwierdzamy, iż przyjęta ustawa nie rozwiązuje problemu oraz zagrożenia dla finansów państwa powstałego w wyniku afery sprzedania milionom Polaków toksycznych instrumentów finansowych  pod mylącą nazwą „kredytów walutowych”.

Dlatego Panie Posłanki i Panów Posłów, którzy chcą rozwiązać ten problem zapraszamy do współpracy nad ustawą, która rozwiąże go naprawdę i ostatecznie, przy czym nie będzie dzielić Polaków na lepszych i gorszych, jednych wspierać, a innych wykluczać.  Będzie sprawiedliwa i zgodna z Konstytucją, dobra dla Rzeczpospolitej i jej obywateli.

 

Stowarzyszenie STOP BANKOWEMU BEZPRAWIU

Baner tytułowy ruchu Stop Bankowemu Bezprawiu

 • elica

  dokładnie tak! nic dodać, nic ująć!

 • ja

  Dziękuję SBB za inicjatywę i działania. Czekamy na datę manifestacji.

 • Maciej Kozicki

  w moim przypadku mam teraz jedno mieszkanie pod ktore mam pozyczke hipoteczna w chf (nie wiem czy to obejmuje pozyczki hipoteczne), a za kilka miesiecy odbieram drugie mieszkanie kupione za kredyt w chf. I pomimo iz oba mieszkania maja ponizej 100m2 to ńie wiem czy do pierwszego ta ustawa pasuje, za to do drugiego pasuje, ale jak otrzymam to meszkanie to bede mial dwa mieszkania wiec i tak wogole z tego nie skorzystam. Dodam iz dwa mieszkania obciazone hipotekami w chf nie byly przedmiotem spekulacji. Jedno kupilem sam za gotowke, a pozniej potrzebowalem troche gotowki na rozwoj biznesu wiec je obciazylem, a drugie ktore otrzymam na potrzeby mieszkaniowe. Takze te wszystkie obostrzenia trzeba usunac z tej ustawy. Tak samo ltv, bo z tym tez moze byc roznie i kto ma okreslic ile warte jest mieszkanie. Zawsze jak bedzie cos ńie jasne to bank bedzie sie migal, wiec nie powinno byc zadnych warunkow.

 • ja

  Macieju, w Twoim imieniu zapytałam posłów i mam odpowiedź. Zastanów powołana komisja ds wyludzaczy frankowych i ludzi szykanujacych banki. Będziesz musiał przed nimi udowodnić, że będziesz w dwóch mieszkaniach jednocześnie. W komisji będą: premier, prezesi banków, szef KNF i R. Petru. Powodzenia. Ja już ten test oblalam i odchodzę z latka wyludzacza i osoby szykanujacej banki.

 • Świetne oświadczenie, popieram w 100%.

 • zainteresowany

  Zdaje się że przygotowywana przez lobby bankowe ustawa natrafiła na nieoczekiwaną porawkę sld – tego banksterka w garniturach się nie spodziewała – teraz muszą wsiąść na senatorów żeby broń boże nie przeszło 90/10 …Szanowna PO – dajcie sobie spokój – idźcie się lepiej kłócić kto będzie jedynką kto dwójką na listach – to wam najlepiej wychodzi. W październiku wchodzi pis z większością parlamentarną i będziecie mogli sobie dupę podetrzeć swoimi propozycjami pod dyktando banków. Tylko przewalutowanie po kursie zaciągnięcia jest rozwiązaniem właściwym. Myślę że na wiosnę przyszłego roku będzie po sprawie …:)

  • Don

   Nie dla frankowiczow – dla banków. Kiedyś dać nie chcieli teraz ich zmusza

  • Artas

   @Gościu Nie mieliśmy wystarczającej zdolności kredytowej, aby dostać kredyt w złotówkach – ot cała filozofia.. Ja też Ci życzę miłego dnia 🙂

  • Michał

   Gość – Z chęcią wziąłbym kredyt w złotówkach ale po prostu bank nie chciał mi takiego przyznać, miła pani w banku zaproponowała “jedyne możliwe” wyjście: “prosze wziąć kredyt waloryzowany we frankach, w ten spoób załapie się pan na zdolność kredytową”. Kredyt był mimo wszystko tańszy niż wynajmowanie mieszkania i w gruncie rzeczy nie miałem wyboru.

  • Chyba raczej banksterska demagogia i antyfrankowiczowa propaganda. Z zalozenia kazdy chcial kredyt w PLN ale okazywalo sie najczesciej ze “dziwnym trafem” WIBOR byl tak duzy (czyt. Ustalony przez prezesow najwiekszych bankow) ze zdolnosc niby przypadkiem byla tylko na kredyt indeksowany do kursu CHF 🙂
   Po czym pozniej CHF wzrasta w pół roku z 2 zl do 4 zl a WIBOR niby przypadkiem spada wiec nagle bysmy mieli zdolnosc w PLN ale zapobiegawczo banki zalozyly nam kajdany w CHF na 20-40 lat 🙂
   Taka sytuacja trolu 🙂

   • Stac stac, spokojnie. Przez 8 lat zarobki ludziom wzrosly. Poza tym spora czesc zwyczajnie sprzeda mieszkanie i uwolni sie od twgo syfu. Juz niech sie banksterzy nie martwia o losy kredytobiorcow po przewalutowaniu.

  • SNA
 • zainteresowany

  … i jeszcze jedno Brawo SBB !!! – tak trzymać

 • ja

  Niestety banksterzy nie muszą już siadać na senatorów. Oni już na nich leżą. PO ma większość bezwzględną w senacie i już zapowiedzieli, że nie zgodzą się na to. POsłowie też tłumaczą przeglisowanie tej głupoty upalami. Po przeglosowaniu zorientowali się co zrobili. To też świadczy o poziomie klasy pliitycznej. Tak głosują posłowie – nie wiem o co chodzi, ale zagłosuje, najwyżej senat odkręci nasza głupotę. Do wczoraj liczyli też na prezydenta. Na szczęście w obecnym układzie tracą moc.

 • zainteresowany

  ja też w październiku zgłupieje i zagłosuje na PIS z całą rodziną. Zobaczymy co w tedy się stanie jak pisiorki będą miały większość z Dudusiem – wtedy przewalutowanie po 2 zł i to 90/10 czy 50/50 i cała ta załamana proPOzycja traci znaczenie.

 • Monika

  Co znaczy że wnioskodawca nie może mieć dwóch mieszkań? A jeśli jest dwóch wnioskodawców i z tego jeden ma już mieszkanie na kredyt?

 • Tomek

  A co z osobami które zaciągnęły kredyt frankowy na samą działkę pod budowę domu? Ta ustawa to gniot jak cała PO. Pozory i nic więcej. To już nie jest kwestia jakiejs pomocy tylko by sprawiedliwości stało się zadość.

  • IGA

   Jak będzie z tymi, co musieli sprzedać mieszkanie (oczywiście ze stratą),żeby się nie zadłużać bardziej.Chcą budować domek na własnej ziemi, przenosząc zabezpieczenie kredytu na hipotekę domu rodziców? Oczywiście mieszkając u Tych rodziców bez łożenia na utrzymanie , bo stać ich tylko na ratę ,żeby spłacać w terminie kredyt WŁASNY KĄT wypłacony w złotówkach przeliczany do spłaty na franki i wpłacany w złotówkach Rodzina 2+3 renta inw + praca.

 • a

  Nic dodać nic ująć!!!!! Całe życie (25 lat pracy) pracowałem żeby wybudować dom, “niestety” o powierzchni 180m2. Gdy brałem kredyt niestety bank nakazał mi wykończenie domu w pełni, a tym samym zostałem skazany na pewną kwotę kredytu w wielkości takiej że nie miałem zdolności w złotowych kredytach!! A teraz na dodatek zostałem oszukany jeszcze przez rząd, na który głosowałem… Już nie popełnię więcej błędów !!!

  • Szkoda ze takich rad trole nie dawaliscie bedac doradcami w bankach w czasach boomu frankowego 🙂 wtedy mowiliscie cos zupelnie odwrotnego 🙂

  • TRU

   Gdybyś miał w aptece sprzedawane działki crack’u, heroiny i amfetaminy, upchnięte w standardowe fiolki i pastylki, które reklamowano by ludziom jako tanie prozdrowotne lekarstwa – też byś mówił “nie stać cię na droższe leki – to nie kupuj tańszych”? Czy może jednak żądałbyś poniesienia odpowiedzialności apteki za shit który sprzedaje, skutki jego działań i oszukiwanie ludzi? A może miałbyś pretensje do rządu, że pozwala pod pozorem leku sprzedawać niszczące nieświadomym klientom życie dragi? Nie… zapomniałem, Ty jesteś “racjonalny”, czyli masz pretensje do ofiary a nie sprawcy. Gdzieś uczą tak wysublimowanej logiki, czy to naturalny talent? 🙂

   • TRU

    Oszustwem jest sprzedawanie amfetasminy jako aspiryny – porównanie nie dotyczy zmiany kursu waluty tylko sprzedaży z pełna premedytacją instrumentu pochodnego o wysokiej skali ryzyka jako kredytu konsumenckiego. Udajesz, że tego nie roaumiesz?

 • Kulka

  Ustawa pisana na kolanie i pchnieta kolanem. Kon trojanski PO. Wszelka krytyka tego prawniczego gniotu i pospiesznie przygotowanego gniotu antykonstytucyjnego bedzie woda na mlyn podnajmowanym przez banki ekspertom wszelkiej masci pokazujacym w jedynie slusznej tv jak pis wraz z Prezydentem maja w dupie obywateli (bo powinni to cos zamienic z granulat i spalic w piecu). W to wszystko wskocza wszelkiej masci dziennikarskie sprzedajne szuje i ruszy lawina ktora bardzo trudno bedzie odeprzec. A kredytobiorcow bedzie zalegac krew jak zalewala. Blodnynom damy – a brunetom nie. A bezdzietnym tym bardziej nie.

 • Basia

  Słusznie i celnie! Popieram

 • Artas

  Nie siejmy defetyzmu i niepotrzebnej paniki, przecież dopiero od 2 dni mamy “swojego” prezydenta. Kolejnym krokiem będzie wygrana PiS-u, dopiero po tym zacznijmy egzekwować dane nam wcześniej obietnice – nawet ręcznie!

  • Owszem – zaglosemy na tych, ktorzy spelnia nasza zachcianke aby banki przestrzegaly w Polsce prawa. Tylko tyle i az tyle. Bo na razie to banki w Polsce sa swieta krowa, ktora stoi ponad prawem.

 • Marc

  DOBRZE NAPISANE!
  Takie niby działania które PO robi są tylko po to aby pokazać ze coś się robi. Ale te ich niby wysiłki są tylko po to by przekonać frankowiczów do głosowania na tych przekupionych i leniwych kolesi którzy siedzą w kieszeni bangsterów!

 • Marek

  Dziękuje za to oświadczenie i za to, że działacie.Celnie opisaliście istote problemu i wady proponowanej Ustawy.

 • SNA
 • SNA
  • Artas

   kolejny argument, aby przewalutować te toksyczne kredyty po kusie z dnia umowy i zapomnieć o tych przeklętych frankach, raz na zawsze!

 • IGA

  Tak właśnie będzie sprawiedliwie, ale ktoś powinien jeszcze za to wciśnięte “g..no” odpowiedzieć i zapłacić.Jak może polityk mówić ,że”to jak loteria-wygrywasz ,albo nie”.Przecież to były oszustwa!!!!!DURNOTA.

 • Awatar

  będzie dobrze ludzie głosujemy na PIS i coś się zadzieje – widzicie jak nam PO pomaga przez 8 lat..!!!

  • Realista

   Ja na razie nie znalazłem ŻADNEGO argumentu za głosowaniem na PiS…, ale ciągle mają szansę się wykazać…

 • frank

  Witam, niestety ale chyba jestem gdyż nie lapie się do tej ustawy. Mieliśmy mieszkanie na kredyt w euro nie w pełni splacone, postanowiliśmy się pobudować wiec kupiliśmy fzialke

 • frank

  Niestety ale nie lapie się do tej ustawy gdyż mieliśmy mieszkanie na kredyt w euro ale chcieliśmy się pobudować wiec kupiliśmy dxialke na kredyt we frankach. Kredyt musial miec hipotekę a nie mogla to być owa dzialka wiec doradzono nam w ekspanderze żeby skonsolidować kredyt z mieszkania i zastawić te mieszkanie. Tak zrobiliśmy. Następnie wzięliśmy drugi kredyt na budowę domu pod zastaw tej juz kupionej działki. Gdy juz się pobudowalismy i chcieliśmy sprzedać mieszkanie to frank wystrzelił i takim to sposobem mamy dwa kredyty pod dom i miedzkanie, wiec nie zalapiemy sie pod ta ustawe. Czy ktos moze ma podobna historie?

 • ja

  Ja to zdecydowanie nie potrfie liczyć. Przy propozycji PIS o przewalutowanie po kursie wzięcia, banki miały stracić od 40 do 60 mld (różnie w zależności od stacji PKP na jakiej premier Kopacz udzielała wywiadu. Przy ustawie PO z wariantem 50/50 miało to być 9,5 mld (miało skorzystać ok 12%) frankowiczow. Przy ustawie z wariantem 1/9 ma to być 19,5 mld (może skorzystać ok 20%). O co tu chodzi? Kto mi wyjaśni te obliczenia? Skąd oni biorą te kwoty? Gość, jesteś najbliżej bankowego biznesu, wyjaśnij mi proszę, bo zacznę wierzyć, że 2+2=5.

  • Artas

   Gość! bądź chociaż raz człowiekiem i wytłumacz nam tę “żydowską matematykę”

   • Artas

    my cię pytamy skąd się biorą kwoty każdego z wariantów przewalutowania, wyjaśnij nam to. Zważ, że my prości ludzie jesteśmy i całym sercem zaufaliśmy w bankową uczciwość..

 • Artas

  “Rząd wciąż broni bankowego przywileju”

  http://niezalezna.pl/69798-rzad-wciaz-broni-bankowego-przywileju

 • Ariel

  Jest jeszcze jeden problem prawny.
  Ustawa uchwalona wespół PO i PIS ustawowo uznaje niezgodne z mocy prawa “kredyty” jako zgodne. Innymi słowy: złodziej sprzedał w salonie nowego mercedesa z silnikiem fiata spalającym 50 litrów na setkę. Klient się burzy ale lokalna władza uchwala przepis, że jak oszust i klient podpiszą umowę to oszust dostanie zwolnienie podatkowe a klient będzie dostawał zwrot za połowę kupionej benzyny.
  Czy poszlibyście na taki układ?

  • TRU

   B. TRAFNE PORÓWNANIE!
   Tutaj opis 4 dotychczasowych wersji ustawy z “kosztami banków ” i klientów.
   Najdziwniejsze, że tych ekonomistów nie dziwi i nie zadają pytań dlaczego BANKI przerzucą koszty na budżet państwa?
   Dlaczego uważają to za normalne? Jeśli ktoś kradnie, przywłaszcza własność, celowo wprowadza w błąd koncerny czy instytucje finansowe – znajdą 100 000 argumentów jakie to bezprawne, karygodne i niedozowlone. To jakaś totalna paranoja…
   Czy bankierzy sprzedają im jakieś dopalacze?

   http://biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/sejm-znalazl-recepte-na-franka,2143975,4141

 • Agnieszka

  A co z tymi osobami, które nadpłaciły kredyt zarzynając się niejednokrotnie a teraz okazuje się, że zupełnie niepotrzebnie, bo nie będą mogli skorzystać z ustawy, bo nie załapią się na te 80% wartości!!!! Szlag mnie trafia, bo jestem jedną z nich!!!!

 • Bożena

  Uważam ,że problem kredytów denominowanych musi być rozwiązany ,ale nie według kiełbasy wyborczej. Musi obejmować wszystkie kredyty denominowane, bo łamanie prawa obejmuje większą ich ilość. Pochylanie się tylko nad kredytami na cele mieszkaniowe itd, to dalej kłamstwo,że rząd chce rozwiązać problem. Spora część np. konsolidowała kredytu. Jeżeli coś jest niezgodne z prawem dotyczy całego obszaru, który dotknęła próchnica.

 • jak wyrolować frankowiczów przed wprowadzeniem ustawy?

  Jak wyrolować frankowiczów, przed wprowadzeniem ustawy ?
  Na to pytanie jeden z banków, znalazł inteligentny sposób przesyłając do swoich klientów (frankowiczów) specjalną ofertę przewalutowania „ czyn chwalebny” w związku oczywiście z wzrostem kursu oraz wzrostem ryzyka posiadania kredytu w walucie.
  Klienci otrzymali kilka wariantów pomocy ( źródło: list_przewalutowanie Bank Millennium S.A ):

  1)Przewalutowanie kredytu z CHF na PLN przy jednoczesnym kształtowaniu się wysokości raty na poziomie zbliżonym do raty sprzed uwolnienia kursu CHF
  2)Podział obecnego kredytu w CHF na dwa kredyty: 50% zadłużenia w CHF i 50% zadłużenia w PLN przy jednoczesnym obniżeniu marży* na kredycie w PLN o 0,2 p.p
  3)Wcześniejsza spłata części kredytu

  Krótki termin podjęcia decyzji i oczywiście pomoc fachowca w doborze najlepszego rozwiązania oraz przeprowadzeniu korzystnej symulacji

  W rzeczywistości każde z tych rozwiązań ma na celu, wyłącznie INTERES BANKU po zdecydowaniu się sprytnie eliminuje frankowicza z możliwości skorzystania z rozwiązań ustawy o przewalutowaniu przygotowywanej przez rząd.
  Jeśli skorzystamy z tej wersji pomocy banku, nie spełniamy jednego z warunków wartości kredytu do wartości nieruchomości ma być minimum 80%

  Chyle czoła, genialny sposób pomocy dla banku oczywiście!

  (17 sierpień 2015)