Skandal korporacyjny w Chorwacji – bank zleca manipulowanie opinią publiczną i wpływanie na wyroki sądów w sprawach „frankowych”

Chorwacki portal index.hr opublikował obszerny materiał wraz ze skanami dokumentów banku Raiffeisen zlecającego działania wymierzone w środowisko kredytobiorców. Zabiegi wynajętej przez bank agencji od public relations miały obejmować  m.in.

– doprowadzenie do zmniejszenia liczby pozwów przeciwko bankowi

– wpływania na opinię publiczną i osoby decyzyjne, w tym sędziów, sugerujące uprzywilejowanie kredytobiorców frankowych względem innych grup

– sugerowanie negatywnego wpływu rozwiązania problemu nieuczciwych produktów bankowych na system bankowy

– sugerowanie negatywnego wpływu rozwiązania problemu na chorwacką gospodarkę

A także wpływanie na sąd Konstytucyjny i sądy powszechne w Chorwacji.

Dokument został opublikowany z datą 17 listopada 2019, a opisane działania, oczekiwane przez Raiffeisen Bank są konsekwencją korzystnego dla kredytobiorców orzeczenia Sądu Najwyższego Chorwacji z 17 września 2019 r.

Grupą docelową , na którą spodziewał się wpływać bank poprzez agencje PR, miały być media, opinia publiczna, a także rząd, eksperci (od prawa, podatków i ekonomii). Działania miały dotyczyć także organizacji skupiających pokrzywdzonych konsumentów (Potrosac, Lex Franak i Franak).

„Analizując zakres działań mających na celu manipulowanie opinią publiczną przez bank można zauważyć dużą zbieżność z działaniami prowadzonymi w polskich mediach.” – mówi Arkadiusz Szczesniak, prezes Stowarzyszania Stop bankowemu Bezprawiu – „Dokładnie te same komunikaty omówione w dokumencie, który wyciekł do internetu, były kierowane do polskich odbiorców i miały na celu osiągnięcie tego samego rezultatu. Prowadzone były jednak dużo wcześniej niż w Chorwacji.” – dodaje.

Stowarzyszenie apeluje do wszystkich osób pracujących dla agencji PR, które miały styczność z dokumentami podobnymi do omówionego powyżej, by przekazały je anonimowo Stowarzyszeniu lub bezpośrednio prokuraturze w Szczecinie prowadzącej postępowanie ws. oszustw kredytowych.

Źródło:

https://www.index.hr/vijesti/clanak/rba-banka-natjecajem-trazila-agenciju-koja-ce-vrsiti-pritisak-na-ustavni-sud/2147806.aspx