r.pr. Agnieszka Osowiecka-Wasiak
Kancelaria Radcy Prawnego Agnieszka Osowiecka-Wasiak
Początek nowego roku dla naszej Kancelarii, to przede wszystkim koncentracja na pomocy Klientom pozywanym przez banki. Dotyka to przede wszystkim osób, które odważyły się wcześniej dochodzić swoich praw przeciwko nieuczciwym praktykom swojego banku. Co ciekawe, z takim problemem zwracają się do nas także Klienci, których spory zakończyliśmy z sukcesem już kilka lat temu, a nawet tacy, którzy z różnych względów niegdyś nie zdecydowali się na wytoczenie powództwa, ale np. mediację z bankiem. Spotkaliśmy się już także z sytuacją, gdy wezwanie do zapłaty otrzymał Klient, z którym wspólnie wygraliśmy już dwa spory: wytoczony przeciwko bankowi i wytoczony przez bank. Ukazuje to skalę zjawiska i jednocześnie wzbudza wątpliwości, co do głębszej refleksji i kontroli nad tym procesem po stronie banków. Jak wiemy, pozwać można każdego i o wszystko, gdyż papier wszystko przyjmie. Inną kwestią pozostaje tego skuteczność i zasadność. Banki swoje działania uzasadniają koniecznością zabezpieczenia się przed zarzutem przedawnienia wypłaconej kwoty kapitału kredytu. To pokłosie uchwał Sądu Najwyższego z 2021 r. i 2024 r., w których wskazano, iż roszczenie banku wobec kredytobiorcy o zwrot kwoty równoważnej wypłaconemu kapitałowi kredytu, przedawnia się z upływem 3 lat od kiedy konsument zasygnalizował bankowi wolę stwierdzenia nieważności umowy, jako nieuczciwej. Od kilku lat obowiązuje zasada, że termin przedawnienia upływa z końcem roku. Dlatego też, to w okresie świątecznym, w ramach „prezentu”, listonosz wielu osobom przyniósł pozew.
W naszej ocenie, wspomniana uchwała SN jest niefortunna, gdyż wbrew sygnalizowanej przez przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, a także sędziów, z którymi codziennie spotykamy się na salach rozpraw, potrzebie przyspieszenia procesów i znalezienia wyjścia ku deeskalacji, przyjęcie takiego kierunku przez SN, dało bankom pretekst do zapychania sądów swoimi pozwami. Niemal każdy z Klientów naszej Kancelarii mierzy się z akcją odwetową w postaci pozwu banku. Można więc łatwo obliczyć, że w ten sposób, liczba spraw „frankowych” w sądach w zasadzie się podwoiła.
W obecnej sytuacji niezbędna jest więc właściwa koordynacja działań Kancelarii między sprawą prowadzoną przeciwko bankowi, a taką wytoczoną przez bank. W związku z tym, że prowadzimy przeciwko bankom procesy od początku do końca, a więc do ostatecznego rozliczenia się z bankiem i uwolnienia nieruchomości od hipoteki, także i w ramach obrony, Klienci mogą liczyć na nasze pełne wsparcie.